Sondażowe wyniki wyborów samorządowych w II turze w Olsztynie. Dotychczasowy prezydent Piotr Grzymowicz konkurował z Czesławem Małkowskim. Obaj startowali z własnych kandydatów. Mieszkańcy miasta więcej głosów oddali na ().
Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. • Fot. Robert Robaszewski / Agencja Gazeta Daria Różańska 05 listopada 2018 P rezydentem Olsztyna pozostaje Piotr Grzymowicz, zdobywając ponad 54 proc. głosów. Jego konkurentem był Czesław Małkowski, oskarżony o gwałt. Jego poparło niecałe 46 proc. głosujących. Takie są wyniki z niemal wszystkich lokali wyborczych. Włodarz Olsztyna będzie współpracował z radą miasta w składzie: Koalicja Obywatelska – 9, PiS – 7, KW Grzymowicza – 4, KW Małkowskiego – 4, Wspólny Olsztyn – 1.
Zarówno Grzymowicz, jak i Małkowski startowali z własnych komitetów. O fotel prezydenta rywalizowali po raz trzeci (za każdym razem spotykali się w drugiej turze wyborów). I właśnie po raz trzeci Grzymowicz pokonał Małkowskiego.
Na Piotra Grzymowicza głosowało 34 444 osób, a na Czesława Małkowskiego – 28 791. Różnica między nimi wyniosła więc 5653 głosów. Afera w tle
W kontekście wyborów samorządowych bardzo głośno mówiło się właśnie o Olsztynie. A to głównie dlatego, że o prezydenturę ubiegał się tu Czesław Małkowski, który – według ustaleń prokuratury – miał molestować kilka urzędniczek.
Sprawa ciągnie się od siedmiu lat. W 2015 roku Sąd Rejonowy w Ostródzie co prawda skazał Małkowskiego na pięć lat więzienia, ale po apelacji Sąd Okręgowy w Elblągu nakazał jej ponowne rozpatrzenie w pierwszej instancji. Wyrok spodziewany jest po zakończeniu wyborów. Sam Małkowski pytany o proces, zawsze odpowiada, że jest niewinny i padł ofiarą manipulacji.
Polacy ze zdumieniem przyjęli informację o 30,66 proc. poparciu, jakiego mieszkańcy Olsztyna w pierwszej turze udzielili Małkowskiemu, choć na obecnego prezydenta – Piotra Grzymowicza – zagłosowało 33,78 proc. Bliżej PiS?
Małkowski to doświadczony samorządowiec, prezydentem Olsztyna był od 2001 do 2008 roku. Po 2005 roku, kiedy wystąpił z szeregów SLD, nie związał się już z żadną partią.
Ale na ostatniej prostej kampanii podlizywał się PiS-owi. W jednym z wywiadów w « Gazecie Olsztyńskiej » mówił nawet, że jest pod wrażeniem wyniku, jaki w pierwszej turze uzyskał kandydat Zjednoczonej Prawicy, Michał Wypij (19 proc. poparcia). Przyznał też, że « troszkę mu kibicował ».
Oficjalnie Wypij zarzekał się, że nie chce popierać ani Grzymowicza, ani Małkowskiego, bo jak mówił, obaj wywodzą się z tego samego, PZPR-owskiego obozu. Ale PiS w Olsztynie skupił się na krytyce kontrkandydata Małkowskiego, czyli obecnego prezydenta.
Na pytanie dziennikarza o to, kogo w drugiej turze poprzez PiS, Jerzy Szmit, szef partii w Olsztynie, ograniczył się do krytyki rządzącego prezydenta. Wymienił długą listę jego grzechów i uznał, że Grzymowicz « zraził do siebie ludzi ». O Małkowskim za to nie chciał się wypowiadać.
Zresztą widać było, że i Grzymowiczowi nie po drodze z PiS. Ten krytycznie odnosił się do zachowania rządzących. Nerwy puściły mu, gdy poseł PiS Jerzy Małecki złożył mu w olsztyńskim ratuszu wizytę kontrolną. Grzymowicz porównał ją do « niespodziewanych wizyt gospodarskich”, które były na porządku dziennym w czasach komuny.
Prezydentowi Olsztyna nie spodobał się także apel smoleński podczas 77. obchodów wybuchu II wojny światowej. Dlatego też niemalże pewne jest, że PiS nie zawrze porozumienia ani z klubem Koalicji Obywatelskiej (dziewięciu radnych), ani tym bardziej z czteroosobowym klubem Piotra Grzymowicza. Małkowski był dla PiS szansą na rządzenie w Olsztynie. KW Małkowski zdobył w nowej radzie cztery miejsca, zaś PiS – 7.