Деякі лідери й політики зробили грубу помилку, коли після атаки Росії на українські кораблі закликали обидві сторони до стриманості. Адже це все одно, що закликати до « стриманості » як агресора, так і його жертву. Ця точка зору базується на російських обговореннях чвар в українській політиці, а не на факті війни Москви проти української держави
Москва влаштувала неспровоковану атаку на три українські судна в Азовському морі і тим самим дала поштовх цьому процесу. Про це в своїй статті пише експерт Atlantic Council і колишній посол США в Україні Джон Гербст.
Атака була сильною ескалацією агресії Кремля, тому що її вчинили відкрито регулярні російські військові. Москва не ховає свою роль за байками про місцевих «сепаратистів», як на Донбасі. Російські кораблі спочатку протаранили один з українських, а потім відкрили вогонь. Записи перехоплених переговорів викривають те, що російські командири на суші віддали кораблям наказ атакувати, а також що чиновники у Москві стежили за подіями. Вірогідно Кремль хотів спровокувати українські судна на відкриття вогонь у відповідь, щоб дати виправдання для масштабного російського вторгнення. Москва успішно використала цю тактику в 2008 році перед війною проти Грузії. Але екс-дипломат підкреслює, що Україна вчинила мудро і не вскочила в цю пастку. У відповідь президент Петро Порошенко зібрав засідання РНБО, на якому було запропоновано запровадити воєнний стан в країні.
Читайте також У МЗС РФ вважають, що воєнний стан запроваджено в «російськомовних регіонах» України
Для багатьох на Заходу за виразом «воєнний стан» ховаються зображення диктаторів і армії, яка заповнює вулиці міст. Але для країни, яка веде оборонну війну проти другої у світі військової сили, воєнний стан – не перебільшений захід.