Home Polish — mix Dziś kary posypią się dziesięć razy częściej. To wielkie łowienie w całej...

Dziś kary posypią się dziesięć razy częściej. To wielkie łowienie w całej Polsce

317
0
SHARE

Drogówka już z daleka zajrzy do samochodów na polskich drogach. Jak usłyszeliśmy w Komendzie Głównej Policji to pierwsza taka akcja w tym roku. A mundurowi będą bardziej surowi dla kierowców rozmawiających przez telefon w czasie jazdy. – Najnowsze informacje z dziedziny motoryzacji. Światowe premiery, wyniki testów.
– Policjanci ruchu drogowego w piątek 25 stycznia będą prowadzić w całym kraju ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą  » Telefony  » – mówi dziennik.pl podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP. – To pierwsza tego typu akcja z szeregu zaplanowanych w 2019 roku – wyjaśnił i dodał, że od godziny 6.00 do 22.00 służbę patrolową będzie pełnić około 5 tys. funkcjonariuszy.
W tym czasie policjanci będą szczególnie uczuleni na kierowców, którzy w czasie jazdy korzystają z telefonów komórkowych nie używając zestawów głośnomówiących lub słuchawkowych. Ze statystyk KGP wynika, że problem telefonów przy uchu prowadzącego auto jest ciągle niebezpieczny, a mundurowi zatrzymują za takie wykroczenie ok. 100 tys. kierowców rocznie.
– Nie chcemy tylko karać. Akcja ma również charakter profilaktyczny. Policjanci będą uświadamiać, że kierowca rozmawiający w czasie jazdy przez telefon reaguje o wiele wolniej na sytuacje występujące na drodze. Tak samo, bądź jeszcze bardziej niebezpieczne jest prowadzenie korespondencji przez telefon w formie SMS, e-mail czy pisanie na portalach społecznościowych – podkreśla Kobryś.
Policjant na poparcie swoich słów przypomniał tragedię sprzed roku. Sprawca śmiertelnego wypadku przyznał się do potrącenia 10-letniego dziecka na przejściu dla pieszych dlatego, że pisał wiadomość tekstową w czasie jazdy.
– Z telefonu kierowca może skorzystać, kiedy samochód jest nieruchomy, np. kiedy stoi w korku lub przed światłami. W trakcie jazdy jest to zakazane – wskazuje.
Warto zaznaczyć, że podczas działań « Telefony » liczba wykroczeń ujawnionych w związku z « nielegalnym » korzystaniem z telefonu komórkowego jest prawie dziewięciokrotnie większa (ponad 2500 wykroczeń) niż w dni bez takiej akcji.

Continue reading...