Projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości został przyjęty przez Sejm w nocy ze środy na czwartek.
W środę 23 stycznia 2019 roku do Sejmu wpłynął projekt zakładający wprowadzenie zmian w Kodeksie wyborczym. Zgłosili go posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Pierwsze czytanie odbyło się na dodatkowym posiedzeniu Sejmu w środę 30 stycznia. Za przyjęciem nowelizacji projektu głosowało 230 posłów, przeciw było 160 posłów, 22 posłów wstrzymało się od głosu. Nowela trafi teraz do Senatu.
W uzasadnieniu projektu napisano, że „wprowadza zmiany w zakresie prawa wyborczego, które dostosowują zmiany wprowadzone w styczniu 2018 roku do pozostałych wyborów oraz mają zapewnić sprawniejszą procedurę wyborczą”. W dalszej części dokumentu wyjaśniono na czym te zmiany polegają. Wśród założeń jest:wprowadzenie możliwości powołania obwodowych komisji wyborczych przez komisarza wyborczego w pełnym składzie (również w przypadku zgłoszenia zbyt małej liczby kandydatów przez komitety wyborcze, a także uzupełniania komisji do ich pełnego składu), wprowadzenie możliwości powoływania obwodowych komisji wyborczych w zróżnicowanych składach (w zależności od wielkości obwodu głosowania), a także umożliwienie dokonywania zgłoszeń do składów obwodowych komisji bezpośrednio przez wyborców, a nie jedynie przez komitety wyborcze.