Home Polish — mix Glapiński przyznaje: Na pewno jest potrzebna rozmowa z prezydentem na temat ustawy...

Glapiński przyznaje: Na pewno jest potrzebna rozmowa z prezydentem na temat ustawy o NBP m.in. ujawniającej zarobki kadry kierowniczej

318
0
SHARE

Szef Narodowego Banku Polskiego zapewnił, że « dopóki jest prezesem, nikt nie naruszy niezależności NBP ».
Na pewno jest potrzebna rozmowa z prezydentem na temat ustawy o NBP m.in. ujawniającej zarobki kadry kierowniczej banku – ocenił prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Zapewnił, że „dopóki jest prezesem, nikt nie naruszy niezależności NBP”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezes Glapiński zapewnia: Dbam o dobro państwa, nie szukam konfliktów. Nie będę jątrzył przeciwko polskiemu rządowi
Glapiński odpowiada senatorowi Jackowskiemu: „Słynie ze skłonności do jawności. Bardzo to lubi, nawet na plaży”
Zaznaczył, że nie chce komentować ustawy, która „jeszcze nie jest ustawą, bo musi być (…) formalnie przez Sejm przegłosowana z tą jedną poprawką, pomyłką legislacyjną i nie podpisaną przez prezydenta”.
Jeszcze nie rozmawiałem z prezydentem, nie wiem, jaką opinię ma na ten temat, w najbliższym czasie będę rozmawiał
— powiedział na środowej konferencji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.
Dodał, że „taka rozmowa jest potrzebna”. Prezydent na pewno chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o tym, jak ustawa wpłynie na prace banku, co o tym myślimy” – ocenił Glapiński.
W ubiegły piątek Senat zaproponował wprowadzenie do nowelizacji ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz ustawy o Narodowym Banku Polskim jednej poprawki korygującej błąd legislacyjny. Teraz nowelą ponownie zajmie się Sejm i po przyjęciu bądź odrzuceniu poprawki Senatu skieruje ją do prezydenta. Nowe przepisy spowodują, że jawne staną się zarobki kadry kierowniczej w NBP; regulować będą też wysokość wynagrodzeń kierownictwa banku.
Glapiński podkreślił, że nie ingeruje w proces legislacyjny.
To nie była inicjatywa NBP żeby taką ustawę robić. Ona nam w niczym nie pomoże, tylko nam przeszkodzi, cały szereg różnego rodzaju problemów pracowniczych się może pojawić, ale damy sobie z nimi oczywiście radę, niezależnie i samodzielnie
— dodał.
Szef NBP przypomniał, że opinię nt. nowelizacji wydał Europejski Bank Centralny (EBC). W ubiegłym tygodniu EBC w opinii do projektów trzech ustaw, które były procedowane w Sejmie (PiS, PO i Kukiz‘15; projekt PiS był wiodący) wskazał, że będą one naruszać niezależność finansową banku, jeśli negatywnie wpłynęłyby na realizację zadań przez NBP. Bank ocenił, że wszystkie trzy projekty ustaw, które zostały złożone, mają zastosowanie do organów decyzyjnych oraz pracowników NBP i wywierają bezpośredni wpływ na ich funkcjonowanie.
Zawarte w projektach legislacyjnych zmiany prowadzące do obniżenia wynagrodzeń są niezgodne z zasadą niezależności finansowej, jeśli negatywnie wpłyną na zdolność NBP do zatrudniania i zatrzymywania pracowników w celu niezależnego wykonywania zadań nałożonych na NBP w Traktacie i Statucie EBC
— napisano w opinii banku.
Najważniejsza poprawka to ta w kontekście opinii EBC. W tej opinii jest propozycja, by dokonać takich zapisów, które by spełniały kryterium niezależności finansowej.

Continue reading...