Home Polish — mix Artykuł 7 traktatu dotyczy całej Unii

Artykuł 7 traktatu dotyczy całej Unii

244
0
SHARE

Stworzę nowy mechanizm kontroli praworządności – zapowiada Manfred Weber, kandydat na szefa KE.
Unia Europejska jest w głębokim kryzysie, dla Emmanuela Macrona najgłębszym w historii. W przeszłości Bruksela w takich sytuacjach znajdowała wielkie idee, które – jak jednolity rynek, euro czy poszerzenie 2004 r. – zapewniały nowe życie integracji. Jako szef Komisji Europejskiej przedstawi pan taki pomysł?
Zgadzam się, że potrzebujemy idei, która zjednoczy Europejczyków, przywróci im poczucie wspólnoty. W nadchodzących pięciu, nawet dziesięciu latach najważniejsze będzie wzmocnienie naszych zdolności do obrony europejskiego stylu życia. Kiedy Rosja stawia za wschodnią granicą Unii rakiety, to my, Europejczycy – mam nadzieję, że z NATO, ale nawet i bez niego – musimy być zdolni się przed tym zabezpieczyć. Polacy, Litwini czy Rumuni muszą być pewni, że Niemcy, Francuzi, Hiszpanie czy Włosi przyjdą im z pomocą.
A więc budowa europejskiej armii?
Nie mówiłbym o europejskiej armii w tym momencie, bo to oznaczałoby pełną integrację struktur wojskowych. Chcemy w pełni respektować narodowe kompetencje w tej kwestii. Polska z budżetem na obronę odpowiadającym 2 proc. PKB jest tu zresztą przykładem dla nas wszystkich w Unii. Ale w przyszłości na polu walki rozstrzygające będą nowe, bardzo drogie technologie, jak instrumenty w cyberprzestrzeni czy drony, i od tego zacznijmy naszą współpracę.
Czytaj także: Spitzenkandidat Weber obrońca chrześcijańskich wartości
Europa powinna móc się obronić bez udziału Ameryki?
Teraz bardziej niż kiedykolwiek konieczne jest zobowiązanie, że NATO jest dla nas podstawą. Ale jednocześnie wśród europejskich rządów rośnie przekonanie, że potrzebujemy instrumentów, które, jak stała współpraca strukturalna czy Europejski Fundusz na rzecz Obronności, zwiększą naszą skuteczność. Problemem Unii jest struktura sił zbrojnych. Mamy łącznie tę samą liczbę żołnierzy w armiach krajów członkowskich co Amerykanie, ale nasz potencjał bojowy jest pięciokrotnie niższy niż USA! Tu chodzi o skuteczność, ale także o to, aby nasi obywatele mieli przekonanie, że ich pieniądze są wydane w najlepszy możliwy sposób.
Od Jacques’a Delorsa Komisja Europejska nie była tak słaba, prawdziwa władza jest w Radzie UE…
Mamy dwie twarze Europy. Jedna to Europa postrzegana jako Europa kryzysu, z migracją i nierozwiązanymi problemami. Druga to Europa, która działa. Tylko w drugiej połowie 2018 roku udało się w Radzie UE przyjąć przeszło 50 aktów prawnych, od ograniczenia emisji CO2 po umocnienie jednolitego rynku, utylizację plastików czy stworzenie wspólnej bazy danych przestępców dla policji. Polityka Unii musi się zaczynać od rozpoznania trosk obywateli. Wychodząc z takiego założenia, zaproponuję konkretne inicjatywy.

Continue reading...