Sejm uchwalił w czwartek ustawę wprowadzającą maksymalne ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, samorządów i firm. Zgodnie z nowymi przepisami dla gospodarstw ta cena wyniesie 693 zł za MWh, a dla samorządów i sektora MŚP – 785 zł za MWh.
Za uchwaleniem ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku głosowało 411 posłów, sześciu było przeciw, 14 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.
Reklama
Posłowie poparli też kilka poprawek, jakie w trakcie drugiego czytania zgłosił klub PiS. Jedna z nich zmienia sposób finansowania rekompensat dla firm energetycznych za stosowanie cen maksymalnych z zaproponowanego wcześniej Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny na Fundusz Przeciwdziałania COVOID-19.
Kolejne ze zmian dotyczyły doprecyzowania przepisów i rekompensat za stosowanie maksymalnych cen prądu. Chodziło m.in. o umowy zawarte przed 24 lutego 2022 r.
Następna poprawka jaka zdobyła większość dotyczyła zapewniania nowym odbiorcom prądu – nie dysponującymi historią odbioru energii elektrycznej – możliwość skorzystania z upustu za zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.
Jedna z poprawek dotyczyła również rynku mocy, gdzie zmienia się pojęcie « okres zagrożenia » na « okres przywołania na rynku mocy ».
Reklama
Większości w Sejmie nie zdobyły poprawki złożone przez opozycję.