75 proc. Polaków płaci za pomocą smartfona za zakup. Tymczasem smartfony to baza poufnych informacji, które stają się celem hakerów w Polsce i na świecie.
75 proc. Polaków płaci za pomocą smartfona za zakup. Tymczasem smartfony to baza poufnych informacji, które stają się celem hakerów w Polsce i na świecie. Liczba ataków rośnie od początku 2022 r. nawet o kilkaset procent
Analitycy cyberbezpieczeństwa Proofpoint ostrzegają przed 500-procentowym wzrostem cyberataków mobilnych w których hakerzy starają się ukraść hasła, dane bankowe, a nawet przejąć pełną kontrolę nad smartfonami. Jesteśmy świadkami gwałtownego wzrostu liczby ataków mobilnego szkodliwego oprogramowani. Cyberprzestępcy intensyfikują próby dostarczania użytkownikom złośliwych wiadomości tekstowych SMS i aplikacji w celu kradzieży poufnych informacji, w tym haseł i danych bankowych – wynika z danych firmy Check Point Research ujawnionych przed świętem Black Friday.
Skala zagrożenia jest tym większa, że popularność smartfonów rośnie z roku na rok. Smartfon zastępuję nasz portfel – obecnie już 20 proc. Polaków używa smartfona, płacąc za zakupy stacjonarne, a 71 proc. za zakupy dokonywane online*. Podczas gdy jeszcze w 2020 roku na świecie było 6,05 miliarda użytkowników smartfonów, to w grudniu 2022 roku liczba ta wzrosła do 6,64 mld, a do roku 2025 ma osiągnąć pułap 7,33 mld (raport BankMyCell 2022*) i obejmować ponad 90 proc. populacji.
Jednocześnie większość Polaków (ponad 70 proc.) nie zabezpiecza swoich smartfonów**.