Zwyczaj przygotowywania grobu Pańskiego pochodzi z Palestyny. W Polsce od XVI wieku w centrum umieszcza się figurę zmarłego Chrystusa oraz monstrancję z Najświ…
Wielka Sobota w Kościele katolickim to czas milczenia i zadumy. Wierni nawiedzają groby Pańskie, rozważając mękę i śmierć Chrystusa i jego zstąpienie do otchłani, oczekując na zmartwychwstanie. W ubiegłym roku wiele grobów Pańskich nawiązywało różnymi elementami i symbolami do trwającej wojny w Ukrainie. Groby Pańskie w wielu świątyniach nawiązują do Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego.
Zwyczaj przygotowywania grobu Pańskiego pochodzi z Palestyny. W Polsce od XVI wieku w centrum umieszcza się figurę zmarłego Chrystusa oraz monstrancję z Najświętszym Sakramentem okrytą welonem, na pamiątkę całunu, w który zostało owinięte ciało Jezusa i złożone w grobie.
Tak wygląda Grób Pański w Kaplicy Matki Bożej Anielskiej w Laskach.
Najbardziej wymowny i teologicznie „na czasie” jest w tym roku Grób Pański w katedrze św. Floriana na Pradze. to moja refleksja po tradycyjnym warszawskim „chodzeniu na Groby”. Ofotografowałem przed chwilą te w najważniejszych miejscach na Starówce i na Trakcie Królewskim. Ciekawa – jak zawsze – dekoracja jest w kościele św. Anny i w archikatedrze warszawskiej. Ta jednak z katedry ś. Floriana ujmuje prostotą i głębią. Tylko ludzi w tym roku, mimo cudownej pogody, mniej niż w latach przed pandemią. Wówczas przed najbardziej obleganymi kościołami stały wielogodzinne kolejki. Dzisiaj ich nie ma. Jak na granicy polsko-chińskiej
napisał ks. Henryk Zieliński.
Kilkumetrowy drewniany krzyż z czerwoną stułą, wrota stodoły z napisem „Jezu ufam Tobie”, drzewa oliwne i mnóstwo kwiatów – to główne elementy wystroju Grobu Bożego na Jasnej Górze. Tradycyjnie znajduje się on w Kaplicy Matki Bożej.
W centrum Grobu ustawiono duży krzyż ze stułą. Monstrancja umieszczona została na wysokiej drewnianej kolumnie – pniu – opisuje biuro prasowe sanktuarium. Autorami dekoracji są paulińscy bracia Dawid Respondek i Paweł Bryzek.