Home Polish — mix Zakaz importu zboża z Ukrainy. Eksperci krytyczni: "Niczego nie załatwia". Jest komentarz...

Zakaz importu zboża z Ukrainy. Eksperci krytyczni: "Niczego nie załatwia". Jest komentarz KE

316
0
SHARE

Eksperci zajmujący się prawem i polityką rolną mają wiele zastrzeżeń wobec rozporządzenia zakazującego importu produktów z Ukrainy. Często podnoszony jest argument, że kwestie handlu to domena Unii Europejskiej, a nie pojedynczych krajów członkowskich. Zwróciła już na to uwagę sama Komisja Europejska.
Zobacz wideo « Niemcy odchodzą od atomu. To oznacza ogromne dodatkowe emisje CO2 »

Rzeczniczka Komisji Europejskiej sprawę ogłoszonego zakazu sprowadzania do Polski produktów rolnych z Ukrainy skomentowała w rozmowie z RMF FM. – O zakazie dowiedzieliśmy się z mediów. Nie znamy szczegółów, więc na tym etapie nie możemy udzielić żadnego komentarza. Zwracamy się do władz polskich o dalsze informacje, aby móc ocenić środek. Przypominamy, że polityka handlowa należy do wyłącznych kompetencji UE – podkreśliła Miriam Garcia Ferrer.
REKLAMA
Zakaz wwozu zboża z Ukrainy. Rozporządzenie niezgodne z prawem UE?
Jak czytamy na RMF FM, KE podkreśla, że kraje członkowskie nie mogą jednostronnie decydować w sprawie handlu, ponieważ ma to wpływ na cały unijny rynek. Stacja podkreśla, że rozporządzenie o zakazie wwozu towarów może być niezgodne z unijnym prawem. Na podobną kwestię zwraca uwagę Tomasz Bielecki, dziennikarz specjalizujący się w tematyce unijnej. « Może rząd liczy, że KE nie zdąży/zechce zareagować na uderzenie w wyłączną kompetencję UE, jaką jest polityka handlowa (w tym umowa UE o wolnym handlu z Ukrainą plus pełna liberalizacja handlu sprzed roku). Zobaczymy. Ale co z jednością wobec Ukrainy? » – napisał.
Rolnikom protestującym w Hrubieszowie puściły nerwy. « Hańba! »
W sobotę Jarosław Kaczyński poinformował o wprowadzeniu zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy do Polski. Po południu w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie ministra rozwoju i rozwoju w tej sprawie. Dokument zakłada, że zakaz wwozu produktów rolnych z Ukrainy ma obowiązywać do 30 czerwca tego roku. Wymienia też w 18 punktach produkty, objęte zakazem. To zboża, cukier, susz paszowy, nasiona, chmiel, len i konopie, owoce i warzywa, produkty z przetwórstwa warzyw i owoców, wina, wołowina, cielęcina, mleko i jego przetwory, wieprzowina, baranina, jaja, mięso drobiowe, alkohol etylowy pochodzenia rolniczego, produkty pszczele, a także grupę produktów określonych jako pozostałe, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE), czyli między innymi żywe świnie, konie, bydło i mięso z uboju.

Continue reading...