Członkowie grupy G7 ogłosili w Wilnie długoterminowe zobowiązania co do bezpieczeństwa Ukrainy. Ich plan ma pomóc Kijowowi w zbudowaniu i utrzymaniu armii, która pozwoli mu zawsze bronić się przed Rosją.
Oświadczenie państw grupy G7, ogłoszone w środę [12.7.2023] przy okazji szczytu NATO w Wilnie, zapowiada natychmiastowy start negocjacji USA, Wlk. Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch, Kanady oraz Japonii z Kijowem „w celu sformalizowania trwałego wsparcia dla Ukrainy” poprzez „dwustronne zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa”.
Zobowiązania te (nazywane czasem gwarancjami) mają obejmować przede wszystkim dostawy „nowoczesnego sprzętu wojskowego w domenach lądowych, powietrznych i morskich”, szkolenie sił ukraińskich, wymianę informacji wywiadowczych oraz pomoc w zakresie cyberobrony. Z kolei Kijów zobowiązuje się do reform, w tym w dziedzinie sądownictwa oraz cywilnej kontroli nad wojskiem.Biden: Będziemy z Ukrainą, jak długo potrzeba
– Zamierzamy pomóc Ukrainie zbudować silną obronę lądową, powietrzną i morską, która zapewni stabilność w regionie i odstraszy wszelkie zagrożenia. Myślę, że to mocne oświadczenie o naszym zaangażowaniu w sprawy Ukrainy, kiedy ona broni swej wolności dzisiaj i gdy odbudowuje swą przyszłość. Będziemy z Ukrainą tak długo, jak potrzeba – powiedział prezydent Joe Biden podczas ogłoszenia deklaracji G7.
Ten tekst tworzy ramy, do których mogą dołączyć również inne kraje. A obecni w Wilnie przedstawiciele UE (biorą zawsze udział w pracach G7), czyli Charles Michel (Rada Europejska) oraz Ursula von der Leyen (Komisja Europejska) już zadeklarowali współpracę Unii co do bezpieczeństwa Ukrainy.
Obietnice Michela i von der Leyen są zgodne z postanowieniami czerwcowego szczytu UE, a unijna dyplomacja kierowana przez Josepa Borrella już rozesłała do krajów Unii opracowanie w kwestii możliwych unijnych „zobowiązań bezpieczeństwa”, czyli m.