Home Polish — mix Dlaczego sztuczna inteligencja nas okłamuje? Gazeta Bankowa

Dlaczego sztuczna inteligencja nas okłamuje? Gazeta Bankowa

169
0
SHARE

Z ChatGPT lubimy rozmawiać, zadajemy dodatkowe pytania i chcemy pogłębić wiedzę. Gdy już raz skorzystamy z tego narzędzia, chcemy więcej i więcej. Jednak
Z ChatGPT lubimy rozmawiać, zadajemy dodatkowe pytania i chcemy pogłębić wiedzę. Gdy już raz skorzystamy z tego narzędzia, chcemy więcej i więcej. Jednak nawet osoby zawodowo zajmujące się technologiami nie do końca rozumieją zasady jej działania
Przyglądając się liczbom bezwzględnym popularność ChatGPT wygląda imponująco. W styczniu tego roku, czyli u progu masowego korzystania z tego narzędzia, aktywnych użytkowników było 100 mln. W kwietniu już ponad 170 milionów, a łączna liczba odwiedzin już w maju przekroczyła dwa miliardy.
Punktem przełomowym było dodanie funkcji ChatGPT do wyszukiwarki Bing stworzonej przez Microsoft. Jeszcze zanim zaczęła się era SI, Google miało ok. 94 proc. udziału w rynku wyszukiwarek. Według portalu Statista w pewnym momencie w USA udział Google spadł nawet o 10 proc. Dziś znowu najpopularniejsza wyszukiwarka notuje w USA wynik w granicach 90 proc., ale Bing ma już ponad 6 proc. udziałów w rynku. W skali europejskiej czy węziej polskiej zmiany są jednak jeszcze mało widoczne. Nadal to „wujek Google” jest zdecydowanym hegemonem w kwestii przeszukiwania internetu. Gra jest jednak warta świeczki, bo jak przekonuje sam Microsoft każdy procent zwiększonych udziałów na globalnym rynku to aż dwa miliardy przychodów więcej.
Podstawowa różnica między oboma sposobami wyszukiwania informacji? ChatGPT prowadzi z użytkownikami rozmowę i odpowiada na pytania (czyli prompty). Szukający informacji nie musi już się zastanawiać jakie wpisać hasło w odpowiednie pole, żeby znaleźć jak najpełniejszą odpowiedź.
– W sieci szybko zaczęły pojawiać się informacje jak korzystać z ChataGPT i ułatwiać sobie codzienne czynności. Użytkownicy ChatGPT zaczęli nie tylko wpisywać „prompty” dotyczące wykonania konkretnych zadań. Szukają również informacji, co było dotychczas domeną klasycznych wyszukiwarek. Choć w sieci można trafić na wiele artykułów, które opisują jak ChatGPT zmieni świat wyszukiwania, to brakowało nam perspektywy użytkownika. A tylko znając tę perspektywę, będziemy tworzyć produkty, które zarówno realizują cele biznesowe jak i dbają o pozytywne doświadczenia odbiorców – podkreśla Monika Banach Innovation Expert w Symetrii, polskiej firmy z branży UX.
Wspólnie z Krzysztofem Kozakiem, który w Symetrii również zajmuje się nowymi technologiami, przeprowadzili w badanie wśród grupy innowatorów i wczesnych naśladowców, mające na celu zbadać jak użytkownicy radzą sobie z ChatGPT. To o tyle ważne, że ich działania związane z ChatGPT – z racji doświadczenia zawodowego i technologicznego – wyprzedzają te, które mogą niebawem pojawić się w grupie masowych użytkowników.
W ankiecie wzięli udział m.

Continue reading...