– Należy się spodziewać, że prezydent Raisi, szef MSZ i ich towarzysze będą ogłoszeni męczennikami. Zostaną wyniesieni na piedestał zgodnie z kanonami kultury politycznej, cechującej współczesny Iran –
– Należy się spodziewać, że prezydent Raisi, szef MSZ i ich towarzysze będą ogłoszeni męczennikami. Zostaną wyniesieni na piedestał zgodnie z kanonami kultury politycznej, cechującej współczesny Iran – mówi w rozmowie z WP dr hab. Łukasz Fyderek, odnosząc się do niedzielnego wypadku, w którym zginęli czołowi politycy tego kraju.
Prezydent Iranu Ebrahim Raisi zginął w katastrofie śmigłowca. Doniesienia na ten temat potwierdził w poniedziałek rano wiceprezydent Iranu ds. wykonawczych Mohsen Mansouri.
Śmigłowiec miał « twarde lądowanie » w drodze powrotnej z granicy z Azerbejdżanem. Po raz ostatni łączność z maszyną odnotowano w okolicy kopalni miedzi w północno-zachodnim Iranie. Na pokładzie helikoptera, oprócz Raisiego, byli także szef MSZ Hosejn Amir Abdollahijan, gubernator Azerbejdżanu Wschodniego Malik Rahmati, a także imam z Tabriz Mohammad Ali Al-Haszem.
Dr hab. Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego w rozmowie z Wirtualną Polską zwraca uwagę, że « w systemie Republiki Islamskiej prezydent ma rolę podobną do premiera w innych tradycyjnie republikańskich systemach rządów ». – Przede wszystkim kieruje pracami rządu. System ten zakłada, że znacznie większa władza spoczywa w rękach Najwyższego Przywódcy, którym jest aktualnie Wielki Ajatollah Ali Chamenei – wyjaśnia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
– Kto zostanie następnym prezydentem może nie być nawet aż tak istotne,jak to, w jaki sposób będzie układała się rywalizacja o spuściznę po 85-letnim Alim Chamenei. Tutaj jest największy dylemat dla reżimu – dodaje.
– Do wczoraj wydawało się, że Ebrahim Raisi w wyścigu o sukcesję wysuwał się na pierwsze miejsce.