Home Polish — mix NATO ma nowego szefa. Gen. Skrzypczak tłumaczy nam, co to oznacza dla...

NATO ma nowego szefa. Gen. Skrzypczak tłumaczy nam, co to oznacza dla Polski i SojuszuNATO ma nowego szefa. Gen. Skrzypczak tłumaczy nam, co to oznacza dla Polski i Sojuszu

87
0
SHARE

Mark Rutte zastąpi Jensa Stoltenberga na stanowisku szefa NATO. W rozmowie z naTemat.pl gen. Waldemar Skrzypczak ocenił tę zmianę na szczytach NATO i wyraził pewne wątpliwości w tej sprawie.
Mark Rutte zastąpi Jensa Stoltenberga na stanowisku szefa NATO. « Rada Północnoatlantycka postanowiła mianować holenderskiego premiera Marka Ruttego na następnego sekretarza generalnego NATO » – poinformowano w oświadczeniu. Co to jednak dokładnie oznacza dla Sojuszu i Polski? W rozmowie z naTemat.pl gen. Waldemar Skrzypczak ocenił zmianę na szycie NATO i wyraził pewne wątpliwości względem osoby nowego szefa Sojuszu.
Nowy szef NATO. Co to oznacza dla Sojuszu i Polski tłumaczy gen. Skrzypczak. Fot. KENZO TRIBOUILLARD/AFP/East News
W środę Rada Sojuszu Północnoatlantyckiego podjęła decyzję o mianowaniu premiera Holandii Marka Rutte na kolejnego Sekretarza Generalnego NATO na miejsca Jensa Stoltenberga. Rutte obejmie nową funkcję od 1 października. Stoltenberg był szefem NATO przez 10 lat.
« Mianowanie na Sekretarza Generalnego NATO to ogromny zaszczyt. Sojusz jest i pozostanie kamieniem węgielnym naszego zbiorowego bezpieczeństwa. Kierowanie tą organizacją to odpowiedzialność, której nie traktuję lekko. Jestem wdzięczny wszystkim Sojusznikom za obdarzenie mnie tym zaufaniem » – napisał w serwisie X nowy szef NATO.
Czy to jednak dobra zmiana dla Sojuszu i Polski? W rozmowie z naTemat.pl gen. Waldemar Skrzypczak wyraził pewne wątpliwości w tej kwestii.
– Czekamy generalnie na jego exposé. Niech wygłosi swoją exposé. W tej chwili jest to osoba, którą trudno jednoznacznie zidentyfikować, jednoznacznie określić – podkreślił już na początku rozmowy gen. Skrzypczak, wspominając stosunek Ruttego do premiera Węgier Viktora Orbána.
Chodzi o to, że Rutte krytykował Viktora Orbána jako premier Holandii, a już jako kandydat na sekretarza generalnego NATO chwali ten kraj.
« Jak już o tym rozmawialiśmy, przyjmuję do wiadomości, że niektóre uwagi, jakie wypowiedziałem w 2021 roku jako premier Holandii, wywołały niezadowolenie w Budapeszcie. W ewentualnej roli sekretarza generalnego NATO moim priorytetem będzie utrzymanie jedności i traktowanie wszystkich sojuszników z takim samym szacunkiem i zrozumieniem – zapewnił w liście z 18 czerwca węgierskiego premiera Rutte.

Continue reading...