Минулого тижня Кабінет міністрів України схвалив Національний план з відновлюваної енергетики до 2030 року. Згідно з ним, частка « зеленої » генерації м.
Минулого тижня Кабінет міністрів України схвалив Національний план з відновлюваної енергетики до 2030 року. Згідно з ним, частка « зеленої » генерації має досягти 27% у загальному енергобалансі.
РБК-Україна наводить головне з національного плану-2030.
Зміст
Навіщо потрібний план та на які цифри мають намір вийти
Наскільки хочуть збільшити генерацію на об’єктах « зеленої енергетики »
Що зміниться для транспорту і до чого тут водень та біометан Навіщо потрібний план та на які цифри мають намір вийти
Україна визначила мету до 2030 року скоротити викиди парникових газів до рівня 35% порівняно з 1990 роком. А розвиток відновлюваних джерел енергії відзначається серед основних заходів досягнення цього показника.
Збройна агресія Росії проти України має значний негативний вплив на енергетичну галузь. Ракетні удари та атаки дронів на об’єкти критичної енергетичної інфраструктури призвели до дефіциту генерації та мережевих обмежень. Крім того, повномасштабна війна вплинула на « зелену » енергетику.
Станом на початок 2022 року загальний обсяг « зелених » потужностей складав понад 9,5 ГВт. На сьогодні російська сторона окупувала близько 25% таких потужностей. Особливо складна ситуація з вітровими електростанціями – 75% або близько 1,25 ГВт розташовані на непідконтрольних територіях Херсонської та Запорізької областей. Також під окупацією близько 14% сонячних електростанцій на понад 0,6 ГВт.
Але навіть у таких умовах частка відновлюваних джерел залишається значною. У 2023 році близько 10% електроенергії вироблялося на сонячних та вітрових станціях. З урахуванням великих гідроелектростанцій частка « зеленої » енергії досягла 20,3% (більше, ніж у довоєнний період).
Протягом 2022-2023 років Україна додала понад 650 МВт нових потужностей відновлюваної енергетики, з яких 371 МВт – сонячні, 227 МВт – вітрові станції, 50 МВт – об’єкти біоенергетики (біомаса та біогаз), 1 МВт – малі гідроелектростанції.
Водночас розвиток відновлюваної енергетики має забезпечуватись з урахуванням цілей та підходів, визначених Євросоюзом, у тому числі шляхом імплементації законодавства ЄС у цій сфері. Наприкінці 2021 року Україна взяла зобов’язання щодо четвертого енергетичного пакету « Чиста енергія для європейців », а в жовтні минулого року Євросоюз схвалив оновлену Директиву RED III. З урахуванням майбутнього вступу до блоку Україна також має імплементувати її положення.
Минулого тижня Кабінет міністрів затвердив Національний план дій до 2030 року та план заходів щодо його виконання.
« Документ чітко корелюється з європейськими нормами та стандартами. Він спрямований на те, щоб до 2030 року довести частку « зеленої » енергетики у валовому кінцевому споживанні до 27% », – повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
За його словами, план передбачає 38 заходів, індикатори виконання та визначає відповідальних. Як уточнюють у Міністерстві енергетики, це одне із найважливіших рішень для розвитку розподіленої генерації. Згідно з планом, частка відновлюваних джерел у кінцевому споживанні до 2030 року становитиме 27%: у системах тепло- та холодопостачання – 33%; у виробництві електроенергії – 29%; у транспортному секторі – 17%.Наскільки хочуть збільшити генерацію на об’єктах « зеленої енергетики »
Постійні атаки на енергосистему України та втрата значної частини маневреної генерації порушило питання перегляду підходів до майбутньої трансформації енергетичного сектору, зокрема розвитку об’єктів відновлюваної енергетики.
До 2022 року переважна більшість – близько 60% – об’єктів відновлюваної енергетики було збудовано у п’яти південних областях: Дніпропетровська, Запорізька, Херсонська, Миколаївська, Одеська.