Росіяни атакують Україну переданими нею бомбардувальниками: що відомо про Ту-160

104
0
SHARE


Для ударів по Україні росіяни використовують ледь не все наявне озброєння і навіть дійшли до балістичних ракет середньої дальності. Проте особливо цікаві в контексті війни Росії проти України стратегічні бомбардувальники Ту-160.
Росіяни застосовують їх не так часто, як, наприклад, Ту-95 чи Ту-22, однак все ж випадки атак цими літаками були. Та найцікавіше те, що частина бортів, які зараз використовує ворожа армія, – українські. Їх ще в 1999 році Київ передав в обмін на списання боргів за газ.
Днями « Схеми » опублікували розслідування про передані Україною борти й те, де та як використовує їх Росія.
Що відомо про бомбардувальники Ту-160 та про те, як Україна передала їх Росія – читайте у матеріалі 24 Каналу.Україна передала Росії Ту-160: як так сталося
Ту-160 – це міжконтинентальний надзвуковий стратегічний бомбардувальник-ракетоносець із крилом змінюваної стрілоподібності.
Ту-160, як і значна частина російської авіації, спроєктований у часи СРСР. Зокрема, роботи над літаком стартували приблизно у 1967 році. У СРСР не було стратегічної авіації, що могла б подолати опір систем ППО НАТО та США того часу.
Свій перший політ Ту-160 здійснив 18 грудня 1981 року.
Після розпаду СРСР Україна мала 19 надзвукових Ту-160 на авіабазі Прилуки, а також 21 турбогвинтовий літак Ту-95МС на авіабазі Узин.
23 лютого 2000 року Україна завершила передачу Росії близько 600 крилатих ракет і стратегічних бомбардувальників, які згодом були передислоковані в Енгельс.
Ця передача була завершена в обмін на приблизно 285 мільйонів доларів « боргів за газ » і аеродромне обладнання. Угоду було підписано в Ялті восени 1999 року президентом Леонідом Кучмою та його російським колегою Борисом Єльциним. Угоду також підписали прем’єр-міністри Валерій Пустовойтенко та Владімір Путін.
26 листопада проєкт « Схеми » опублікував розслідування про те, скільки озброєння Україна передала росіянам та хто був до цього причетним. Тоді Київ віддав 8 бомбардувальників Ту-160. Нині 6 з них досі перебувають на озброєнні ворожої армії.
Коментуючи матеріали журналістів другий президент Леонід Кучма, який погоджував передання зброї, зазначив, що тоді зброю передавали не ворогові, а навіть визнаному Заходом союзнику. Хоча політик зізнається, що після конфлікту за Тузлу такого рішення точно б не було. Та разом з тим Кучма стверджує, що стратегічна авіація Україні б у 2022 році не допомогла.
Росія має засоби ППО, здатні протистояти ракетам класу Х-55, у той час як величезні за розміром та відносно низькошвидкісні бомбардувальники ще у перші дні війни стали б легкою здобиччю російських засобів ураження як у повітрі, так і на аеродромах. Стратегічна зброя навряд чи могла допомогти вирішенню стратегічних завдань України, і вона точно не вписувалася в український масштаб. В нас не було полігонів для випробувань ракет. Ми не мали навіть достатньої для експлуатації цих засобів територіальної протяжності – адже стратегічне озброєння потребує стратегічного простору,
– заявив Кучма.Чому Україна не залишила собі Ту-160
Український військовий портал Defence Express з посиланням на публікацію в журналі « Авиация и время » від 1995 року пояснив проблеми України з обслуговуванням цих літаків.
Перша проблема полягала в тому, що на вірність Україні присягнуло лише 25% льотного та 60% технічного персоналу.

Continue reading...