Konferencja Episkopatu Polski poinformowała o ciągłym braku osiągnięcia porozumienia ze stroną rządową w sprawie lekcji religii w szkołach. Zapowiedziano też dalsze kroki prawne ‘wobec naruszenia obowiązujących przepisów’.
O co chodzi: 9 grudnia odbyło się kolejne spotkanie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski (KEP). Zwołano je na wniosek strony kościelnej. Rozmowy dotyczyły lekcji religii w szkole oraz Funduszu Kościelnego. Jak podała KEP, « strona kościelna wyraża dezaprobatę wobec odrzucenia jej propozycji przez stronę rządową i braku osiągnięcia porozumienia ».
REKLAMA
Zarzuty KEP: Jak przekazano w komunikacie, strona rządowa ponowiła « propozycje dotyczące zastąpienia Funduszu Kościelnego innymi rozwiązaniami ». Teraz zgodnie z konkordatem trwa oczekiwanie na powołanie « zespołu rządowego do rozmów ze stroną kościelną ». Przypomniano również, że rozporządzenie ministra edukacji z 26 lipca 2024 roku oraz projekt nowego rozporządzenia z 30 września 2024 roku, które skierowano do konsultacji, są sprzeczne m.in. z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.
Propozycje strony kościelnej: W dalszym ciągu strona kościelna nie zgadza się na redukcję liczby lekcji religii do jednej tygodniowo.