W Paryżu rozpoczęła się w sobotę uroczystość otwarcia katedry Notre Dame odbudowanej po pożarze Ceremonię rozpoczął arcybiskup Paryża Laurent
W nabożeństwie odprawianym przez arcybiskupa stolicy Francji Laurenta Ulricha wziął udział prezydent Francji Emmanuel Macron. Obecni byli zaproszeni szefowie państw i rządów z całego świata, a wśród nich m.in. prezydenci: Sergio Mattarella z Włoch, Frank-Walter Steinmeier z Niemiec, Andrzej Duda z Polski i Wołodymyr Zełenski z Ukrainy, powitany w katedrze oklaskami na stojąco. Nie zabrakło monarchów: króla Filipa I z Belgii, wielkiego księcia Henryka z Luksemburga, księcia Alberta II z Monako i księcia Williama z Wielkiej Brytanii. Prezydenta Stanów Zjednoczonych reprezentowała jego żona Jill Biden, obecny był także prezydent elekt Donald Trump.
Wśród gości uroczystości byli też m.in. kardynałowie: Béchara Boutros Raï z Libanu, Dominik Duka z Pragi i Timothy Dolan z Nowego Jorku, metropolita Emanuel (Adamakis) z prawosławnego Patriarchatu Konstantynopola, a także przedstawiciele religii obecnych we Francji.
Do katedry zaproszono również sponsorów jej odbudowy, francuskich biskupów, przedstawicieli paryskich parafii, członków kapituły katedralnej i duchowieństwo stolicy Francji.
Uroczystość rozpoczęła się biciem głównego dzwonu katedralnego (Emmanuela z 1683 roku, którego „ojcem chrzestnym” był król Ludwik XIV), po czym nastąpił obrzęd otwarcia drzwi świątyni. W asyście kardynałów i biskupów regionu paryskiego oraz w obecności francuskiej pary prezydenckiej abp Ulrich trzykrotnie uderzał pastorałem w zamknięte główne drzwi wejściowe do Notre-Dame. Katedralny chór Maîtrise Notre-Dame de Paris odpowiadał trzykrotnym odśpiewaniem Psalmu 121 („Wznoszę swe oczy ku górom: Skądże nadejdzie mi pomoc? Pomoc mi przyjdzie od Pana, co stworzył niebo i ziemię”). Za trzecim razem drzwi zostały otwarte na znak, że Bóg przyjmuje wchodzących w swoim domu. Zabrzmiała pieśń chwały, którą był motet „Totus tuus” polskiego kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego, powstały z okazji trzeciej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1987 roku. Arcybiskup Paryża zaprosił i wprowadził Emmanuela Macrona i jego żoną Brigitte do katedry.
Wyświetlono krótki film ukazujący pożar katedry i jej odbudowę, oddający hołd strażakom ratującym ją przed ogniem i zawaleniem oraz osobom, które prowadziły prace renowacyjne. Ich przedstawicielom obecnym w świątyni zgotowano długą owację na stojąco, a na frontonie katedry pojawił się świetlny napis „Merci” (Dziękujemy).
Po fragmencie muzycznym („Passacaille” Händla zagrali bracia Renaud i Gautier Capuçon, skrzypek i wiolonczelista), głos zabrał Emmanuel Macron. Po raz pierwszy w historii zdarzyło się, że prezydent Republiki Francuskiej przemawiał w świątyni. Szef państwa, jak zaznaczył: „przed rozpoczęciem liturgii”, wyraził wdzięczność tym, którzy ocalili i odbudowali katedrę, którą teraz „oddajemy katolikom, Francji i całemu światu”. Zauważył, że dzwony Notre-Dame de Paris „towarzyszyły naszej historii” i przypomniał monarchów związanych z tą świątynią począwszy od św. Ludwika IX po Napoleona I, Victora Hugo, który o niej pisał i Paula Claudela, który w niej „odnalazł nadzieję”. Przypomniał dramatyczne godziny pożaru z 2019 roku i stwierdził, że rekonstruktorzy są kontynuatorami tych, którzy ją przed wiekami budowali. „Odkryliśmy to, co wielki naród może zrobić: dokonać niemożliwego” w braterstwie i wzajemnej pomocy, podkreślił prezydent.
Home
Polish — mix Francja/Uroczyście otwarto katedrę Notre DamePolacy i Francuzi odbudowali kościół w Corbeil-Essonnes po...