Home Polish — mix Prezes NBP przedstawił długą perspektywę dla stóp procentowych

Prezes NBP przedstawił długą perspektywę dla stóp procentowych

326
0
SHARE

Do końca tego roku i przez cały następny rok, a może nawet dłużej nie będzie powodu, by zmieniać stopy procentowe – ocenił prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński na konferencji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Rada pozosta
« Jeśli chodzi o moje przewidywania (…) wydaje mi się, że raczej na pewno do końca tego roku i przez cały następny rok nie będzie powodu, by zmieniać poziom stóp procentowych. A może dłużej – myślę o 2020 roku » – powiedział Glapiński.
Zastrzegł zarazem, że do końca trudno przewidzieć, co będzie w 2020 roku w planie politycznym i społecznym, jest np. możliwa « potencjalna wojna handlowa ». « Jak będą wydarzenia, które będą miały silny skutek ekonomiczny i finansowy, to się do tego odniesiemy, ale my zakładamy, że nie ma żadnej nadzwyczajnej sytuacji » – mówił prezes NBP.
Jeżeli takich wydarzeń nie będzie, zaznaczył, to on jeszcze rok 2020 widzi jako rok, w którym stopy będą stabilne. « Do końca 2018 roku i rok 2019 wydają mi się jako lata pewne, ale w Radzie są różne zdania » – dodał.
Obecny na konferencji członek RPP Jerzy Osiatyński zwrócił uwagę, że wskazany przez prezesa NBP okres « to długi horyzont », natomiast jego zdaniem dziś można przewidywać sytuację « na rok czy półtora ». « W świecie, który nie tylko z miesiąca na miesiąc, ale i z tygodnia na tydzień staje się coraz bardziej niestabilny, skraca się horyzont naszych przewidywań » – mówił Osiatyński.
Inny członek RPP Kamil Zubelewicz (o którym Glapiński powiedział, że raczej nie zgodzi się z jego wizją niezmienności stóp jeszcze w 2020 roku) przyznał, że dla RPP « stabilność stóp jest wartością », więc prawdopodobieństwo ich zmiany jest niewielkie. Stąd jest możliwe, dodał, że « stopy będą stabilne nie tylko do końca 2019 roku, ale i dłużej ».
Glapiński zwracał także uwagę, że « to, iż mamy tak długo znaczny bezinflacyjny wzrost, można nazwać pewnego rodzaju cudem ». Wzrost gospodarczy bowiem w I kwartale br. wyniósł 5,1 proc., inflacji nie ma, nie ma też presji płacowej – wymieniał. Dodał, że jest też pierwszym prezesem NBP, który podczas wyjazdów zagranicznych « o nic nie prosi ».

Continue reading...