Home Polish — mix Rada UE wysłuchała Polski. Szymański o tym, co będzie dalej: Wszystko się...

Rada UE wysłuchała Polski. Szymański o tym, co będzie dalej: Wszystko się może zdarzyć

368
0
SHARE

We wtorek odbyło się wysłuchanie Polski przed Radą UE. Wiceszef MSZ, który reprezentował Polskę w Luksemburgu, wyraził nadzieję, że dyskusja ‘przybliży do zakończenia sporu o praworządność’. Pytany jednak o to, co będzie dalej, odpowiedział wprost: – To sprawa otwarta, wszystko się może zdarzyć.
Po godz. 21 zakończyło się wysłuchanie Polski na unijnej naradzie ministerialnej (Radzie Unii Europejskiej) w Luksemburgu dotyczące reform sądownictwa (w tym uruchomienia przez KE wobec Polski artykułu 7 . z Traktatu o UE)
Początkowo rozpoczęcie wysłuchania było zaplanowane na godz. 15, jednak zaczęło się z trzygodzinnym opóźnieniem. Opóźnienie było spowodowane przedłużającym się sporem między krajami członkowskimi dotyczącym ewentualnego rozpoczęcia negocjacji członkowskich z Macedonią i Albanią.
Strona Polska miała godzinę na prezentowanie swoich argumentów, później ruszyła, także godzinna, runda pytań do Polski. Z nieoficjalnych informacji, jakie podaje m.in. IAR, ministrowie z 13 krajów zadali 16 pytań.
Wiceszef MSZ: Mamy nadzieję, że to przybliży nas do zakończenia sporu
Wysłuchanie trwało niespełna trzy godziny. Ostatnim etapem była ponad godzinna runda pytań za zamkniętymi drzwiami. Reprezentujący Polskę w Luksemburgu wiceszef MSZ Konrad Szymański podsumował, że strona polska miała okazję wskazać « pewne nieścisłości w dokumentach KE ».
– Myślę że zaspokoiliśmy ciekawość i wątpliwości wszystkich państw członkowskich, które zdecydowały się zadać pytanie. Mamy nadzieję, że to przybliży nas do zakończenia tego nieszczęsnego incydentu, jakim jest ta poważna kontrowersja z Komisją Europejską w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce – powiedział dziennikarzom wiceminister Szymański.
Wysłuchanie Polski. O co pytano?
Jak wyjawił wiceminister, reprezentanci państw członkowskich pytali o skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego, sytuację Sądu Najwyższego w kontekście reguły wieku emerytalnego dla sędziów (czyli 65 lat po zmianach). Poza tym dodał, że rząd jest zainteresowany « każdym, polubownym, zakończeniem tej sprawy ». Co dalej ws. artykułu 7.?
Konrad Szymański wskazał, że « wiele państw członkowskich chce uniknąć głosowania (nad dalszym procedowaniem a rt. 7 wobec Polski – red.) ». – Nie będziemy do tego zmierzać specjalnie, jeśli będzie bardziej polubowny scenariusz, to chętnie z niego skorzystamy – dodał i podkreślił, że są w UE państwa, które « chcą bardziej agresywnej polityki wobec Polski ».
– Jesteśmy w bezprecedensowej sytuacji. Ten ląd jest nieznany, ten art. 7 nie był używany, nie mamy precedensów, jest wiele pytań – odpowiedział Szymański pytany o to, co będzie dalej. – To, co wydarzy się w najbliższych tygodniach, to sprawa otwarta. Wszystko się może wydarzyć – dodał.
Frans Timmermans po wysłuchaniu
Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział, że sprawa praworządności w Polsce powinna być rozwiązana poprzez dialog i że jest do dyspozycji władz w Warszawie. Dodał jednak, że nadal ma zastrzeżenia do reformy sądownictwa.
Frans Timmermans mówił o tym po prawie 3-godzinym wysłuchaniu Polski na unijnej naradzie ministerialnej w Luksemburgu. Powiedział, że Komisja nie zmieniła zdania i uważa, że istnieje zagrożenie dla rządów prawa w Polsce, oraz że dziś nie usłyszał żadnych nowych propozycji rozwiązania sporu ze strony polskich władz. Po godz. 21 zakończyło się wysłuchanie Polski na unijnej naradzie ministerialnej (Radzie Unii Europejskiej) w Luksemburgu dotyczące reform sądownictwa (w tym uruchomienia przez wobec Polski artykułu . z Traktatu o UE) Początkowo rozpoczęcie wysłuchania było zaplanowane na godz. 15, jednak zaczęło się z trzygodzinnym opóźnieniem. Opóźnienie było spowodowane przedłużającym się sporem między krajami członkowskimi dotyczącym ewentualnego rozpoczęcia negocjacji członkowskich z Macedonią i Albanią. Strona Polska miała godzinę na prezentowanie swoich argumentów, później ruszyła, także godzinna, runda pytań do Polski. Z nieoficjalnych informacji, jakie podaje m.in. IAR, ministrowie z krajów zadali 16 pytań. Wysłuchanie trwało niespełna trzy godziny. Ostatnim etapem była ponad godzinna runda pytań za zamkniętymi drzwiami. Reprezentujący Polskę w Luksemburgu wiceszef Konrad Szymański podsumował, że strona polska miała okazję wskazać « pewne nieścisłości w dokumentach KE ». – Myślę że zaspokoiliśmy ciekawość i wątpliwości wszystkich państw członkowskich, które zdecydowały się zadać pytanie. Mamy nadzieję, że to przybliży nas do zakończenia tego nieszczęsnego incydentu, jakim jest ta poważna kontrowersja z w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce – powiedział dziennikarzom wiceminister Szymański. Jak wyjawił wiceminister, reprezentanci państw członkowskich pytali o skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego, sytuację Sądu Najwyższego w kontekście reguły wieku emerytalnego dla sędziów (czyli 65 lat po zmianach). Poza tym dodał, że rząd jest zainteresowany « każdym, polubownym, zakończeniem tej sprawy ». Konrad Szymański wskazał, że « wiele państw członkowskich chce uniknąć głosowania (nad dalszym procedowaniem a – red.) ». – Nie będziemy do tego zmierzać specjalnie, jeśli będzie bardziej polubowny scenariusz, to chętnie z niego skorzystamy – dodał i podkreślił, że są w UE państwa, które « chcą bardziej agresywnej polityki wobec Polski ». – Jesteśmy w bezprecedensowej sytuacji. Ten ląd jest nieznany, ten, nie mamy precedensów, jest wiele pytań – odpowiedział Szymański pytany o to, co będzie dalej. – dodał. Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział, że sprawa praworządności w Polsce powinna być rozwiązana poprzez dialog i że jest do dyspozycji władz w. Dodał jednak, że nadal ma zastrzeżenia do reformy sądownictwa. Frans Timmermans mówił o tym po prawie 3-godzinym wysłuchaniu Polski na unijnej naradzie ministerialnej w Luksemburgu. Powiedział, że Komisja nie zmieniła zdania i uważa, że istnieje zagrożenie dla rządów prawa w Polsce, oraz że dziś nie usłyszał żadnych nowych propozycji rozwiązania sporu ze strony polskich władz.

Continue reading...