Home Polish — mix Gaz dzieli Europę. USA ostrzegają, Polska uniezależnia się od Rosji

Gaz dzieli Europę. USA ostrzegają, Polska uniezależnia się od Rosji

466
0
SHARE

Gaz to surowiec o strategicznym znaczeniu dla wielu branż, który Europa zmuszona jest importować. Kraje Unii wybierają różne sposoby pokrycia zapotrzebowania na błękitne paliwo. Część zbliża się do Rosji, inne rezygnują z dostaw ze Wschodu.
Europejski popyt na gaz szacowany jest na ponad 510 mld m sześc. Obok azjatyckiego to najatrakcyjniejszy rynek dla dostawców. Europa jest skazana na import – rodzime wydobycie pokrywa bowiem mniej niż trzecią część zapotrzebowania. Resztę dostarczają takie kraje jak Rosja, Norwegia, Katar i mniejsi producenci. Wraz ze zmniejszaniem się wydobycia gazu na Startym Kontynencie import będzie rósł. Kto będzie pokrywał europejskie zapotrzebowanie na surowiec? W krajach zachodniej Europy sprawa jest oczywista – Rosja powinna być takim dostawcą. Już zresztą pokrywa ponad trzecią część zapotrzebowania. Państwa naszego regionu, które w największym stopniu cierpiały na gazowych sporach, jakie Moskwa toczyła z sąsiadami, są skłonne poszukiwać alternatywy.
Należy też pamiętać, że to nasz region Europy był szczególnie uzależniony od gazu z Rosji. Efektem tego były praktyki monopolistyczne Gazpromu, a przede wszystkim szantaż cenowy ze strony Moskwy, o co spór wciąż toczą rosyjski Gazprom i PGNiG. Zawyżanie cen przez Rosjan kosztowało naszych odbiorców miliardy złotych. Stąd presja na pozyskiwanie nowych źródeł zaopatrzenia w gaz.
Wydaje się, że kraje zachodniej części Unii nie patrzą na nasze smutne doświadczenia. Sukcesywnie zwiększają import rosyjskiego gazu, uzależniając się w ten sposób od Kremla. To przecież prezydent Rosji Władimir Putin powiedział o gazie, że może zostać wykorzystany jako broń. Co prawda swoje słowa kierował głównie pod adresem innych niż unijne państw, ale nigdy się z nich nie wycofał.
Amerykanie ostrzegają przed zwiększaniem zakupów gazu w Rosji przez państwa Unii Europejskiej. Jak mówił w Katowicach w maju 2018 r. podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Shawn Bennett z amerykańskiego Departamentu Energii, rosyjski gaz jest obarczony ryzykiem politycznym.
W Niemczech i Austrii, gdzie prorosyjskie lobby wydaje się najsilniejsze, pojawiają się głosy, że Unia skazana jest na gaz z Rosji.

Continue reading...