Szefowa stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor powinna zrezygnować ze stanowiska co najmniej za decyzję o rozwiązaniu marszu w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – powiedział w niedzielę wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.
W TVP Info goście programu komentowali informacje « Gazety Polskiej » mówiące o tym, że Gawor, która rozwiązała Marsz Powstania Warszawskiego organizowany przez środowiska narodowe, ukrywała fakt, że była funkcjonariuszem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Czesława Kiszczaka.
W tym kontekście przypomniano, że stołeczny ratusz podjął 1 sierpnia decyzję o rozwiązaniu marszu Obozu Narodowo-Radykalnego, który miał przejść z ronda Dmowskiego na pl. Zamkowy. Gawor poinformowała 2 sierpnia, że przyczyną rozwiązania zgromadzenia był m.in. fakt, że zdaniem obecnych na marszu urzędników ratusza, « sposób ustawienia czoła pochodu i użycia flag nawiązywał do przemarszów z lat 30. włoskich faszystów i niemieckich nazistów ».
Wiceszef MS powiedział, że rozwiązanie marszu było « niezwykle nieodpowiedzialną decyzją », ponieważ mogło dojść do zamieszek na ulicach. Wójcik pytany, czy Gawor powinna zrezygnować ze stanowiska stwierdził: « Powinna zrezygnować co najmniej za tę decyzję, którą podjęła tydzień temu, bo Powstanie Warszawskie jest świętością dla Polaków i nikt nie chce obserwować żadnych zamieszek na ulicy ».
Joanna Lichocka (PiS) oceniła, że informacje « Gazety Polskiej » na temat Ewy Gawor « to jest kolejny przykład, jak PO rządzi kolejnym miastem na szkodę Polski i na szkodę tego miasta ». « Przypadek pani Ewy Gawor jest po prostu jeszcze jednym z bardzo licznych personalnych przykładów, że jest to środowisko polityczne reprezentujące PRL-owskie środowiska. PO przejęła po części elektorat SLD i reprezentuje postkomunistyczne interesy » – zaznaczyła Lichocka.
Jerzy Wenderlich (SLD) odnosząc się do wypowiedzi Lichockiej powiedział, że « nie warto wpadać w obsesję ». « Jeśli pani Gawor rozwiązała czy uznała za nielegalne jakieś zgromadzenie i wówczas jej się grzebie w przeszłości, to uważam to za niemądre » – powiedział Wenderlich. Jak dodał, dopiero kiedy Ewa Gawor « za skórę zalazła jakiejś grupie osób, to grzebie się jej w papierach ».
Adam Andruszkiewicz (WiS) powiedział, że « sobie nie życzy, żeby pani, która pracowała w służbach specjalnych PRL dzisiaj rozwiązywała patriotyczne marsze w Polsce ». Podkreślił, że Sejm powinien zastanowić się, czy nie przygotować projektu ustawy przewidującej zakaz pełnienia funkcji publicznych przez ludzi, którzy pracowali w « organach represji komunistycznego państwa ».
Wiceszef klubu Kukiz’15 Jarosław Sachajko ocenił, że w Polsce w latach 90. zabrakło lustracji, a inne państwa sobie z tym poradziły. Z drugiej strony, jak mówił, nie możemy stygmatyzować ludzi na całe życie. « Ludzie sami powinni zdecydować, na kogo chcą głosować, tylko brak informacji, kto jest kim, powoduje, że co chwilę się okazuje, że w pierwszych czy drugich rzędach polskiej polityki są osoby uwikłane » – powiedział polityk Kukiz’15.
Jacek Wilk (Wolność) zaproponował, aby zgodzić ponad podziałami politycznymi na zrobienie « gruntownej, od samego dołu lustracji », ale z założeniem, że nikt nie będzie karany za swoją przeszłość. Podkreślił, że jest przeciwnikiem odpowiedzialności zbiorowej.