Home Polish — mix Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: "Zimna wojna" ze Złotymi Lwami, "Kamerdyner"...

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: "Zimna wojna" ze Złotymi Lwami, "Kamerdyner" ze Srebrnymi

410
0
SHARE

  »Zimna wojna » Pawła Pawlikowskiego została nagrodzona w sobotę Złotymi Lwami, « Kamerdyner » Filipa Bajona – Srebrnymi. Laureatów głównych nagród 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni ogłoszono w sobotę wieczorem. – Sprawdź repertuar kin w całej Polsce. Nowości w świecie filmów, a także baza filmów
« Zimna wojna » Pawła Pawlikowskiego została nagrodzona w sobotę Złotymi Lwami, « Kamerdyner » Filipa Bajona – Srebrnymi. Laureatów głównych nagród 43. Festiwalu Polskich Filmów Fa
« Zimna wojna » została wcześniej doceniona w Cannes za reżyserię. Głównymi bohaterami filmu są Zula (Joanna Kulig) i Wiktor (Tomasz Kot), młoda dziewczyna szukająca szczęścia w powstającym zespole Mazurek (bliskim polskiemu Mazowszu) i dojrzały mężczyzna, pianista, jej instruktor. « Zimna wojna » to opowieść oparta na polskiej muzyce ludowej, z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku w tle, o miłości dwójki ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale jednocześnie nie potrafią być razem. Akcja melodramatu dzieje się w latach 50. i 60. ub. wieku m.in. w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu.
Produkcja określana jest m.in. jako najbardziej osobiste dzieło Pawła Pawlikowskiego lub jego wyraźnie polski, a jednocześnie najbardziej uniwersalny film. Reżyser – laureat Oscara za « Idę » (2015) – który wyjechał z Polski, gdy miał 10 lat, zadedykował nowy obraz swoim rodzicom. Główni bohaterowie – Zula i Wiktor – noszą ich imiona.
« Zimna wojna » została świetnie przyjęta. W krajowej i zagranicznej prasie oraz mediach społecznościowych mnożą się głosy doceniające arcydzielność filmu. Przez amerykańskie media film jest wskazywany jako jeden z faworytów w wyścigu po Oscary – nie tylko w kategorii « najlepszy film nieanglojęzyczny », ale także w głównych kategoriach, w tym m.in. najlepszy film i najlepsza aktorka pierwszoplanowa. W najbliższy poniedziałek dowiemy się, czy « Zimna wojna » została wybrana na polskiego kandydata do Oscara.
« Kamerdyner » doceniony Srebrnymi Lwami to epicka opowieść o miłości, która rozwija się wbrew konwenansom na tle wielkiej historii. Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia rozpoczyna się w 1900 roku, gdy na świat przychodzi Mateusz Krol (Sebastian Fabijański). Kaszubski chłopiec po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Syn wieśniaczki dorasta u boku Marity, swojej rówieśniczki, córki von Kraussów (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się uczucie, w tle którego toczy się historia – m.in. pierwsza wojna światowa, odzyskanie przez Polskę niepodległości, druga wojna światowa i zbrodnia w Piaśnicy.
W filmie « Kamerdyner », który od piątku można oglądać na ekranach kin, ważny jest ojciec chrzestny Mateusza Krola – postać patrioty i działacza Bazylego Miotke inspirowanego Antonim Abrahamem, « królem Kaszubów ». Gra go Janusz Gajos, obok którego na ekranie zobaczymy także m.in. Adama Woronowicza, Annę Radwan, Borysa Szyca, Łukasza Simlata, Daniela Olbrychskiego, Kamilę Baar-Kochańską, Marcela Sabata oraz Sławomira Orzechowskiego. Premiera « Kamerdynera » według scenariusza Mirosława Piepki, Michała S. Pruskiego i Marka Klata wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę nieodległości.
« Kamerdyner » w Gdyni został doceniony także za pierwszoplanową rolę męską Adama Woronowicza, charakteryzację (Ewa Drobiec, Mira Wojtczak) oraz muzykę (Antoni Komasa-Łazarkiewicz). « Zimna wojna » zebrała także nagrody za dźwięk (Maciej Pawłowski i Mirosław Makowski) i montaż (Jarosław Kamiński)

Continue reading...