Szef Państwowej Komisji Wyborczej stwierdza, że przepisy są niespójne.
– Mogę kandydować, a jeżeli mogę kandydować, to mogę też objąć urząd prezydenta Łodzi – oświadczyła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Pochodzące z dwóch różnych ustaw przepisy regulujące te dwie kwestie są sprzeczne – twierdzi szef PKW.
– Zwracam tylko uwagę, że Łódź ma problem, łodzianie mają poważny problem. A problem jest taki, że na urząd prezydenta Łodzi kandyduje obecna pani…
Zdanowska, pytana w TVN24, czy po prawomocnym wyroku sądu skazującym ją na karę grzywny może nadal legalnie pełnić funkcję prezydenta miasta, odparła, że dla niej w tej sprawie wiążąca jest opinia szefa Państwowej Komisji Wyborczej Wojciecha Hermelińskiego.
Prezydent Łodzi podkreśliła, że szef PKW powiedział, iż może kandydować na urząd prezydenta miasta, a jeżeli tak zadecydują łodzianie, może również sprawować swój urząd. – To jest dla mnie jednoznaczna interpretacja stanu aktualnego – podkreśliła.
Zdanowska oświadczyła także, że jej sztab dysponuje opiniami konstytucjonalistów, które „jasno stwierdzają, że jeżeli jest dopuszczona do wyborów, to ma prawo objąć urząd w przypadku zwycięstwa”.
Zapowiedziała również, że jej sztab wyborczy złoży zawiadomienie do prokuratury w sprawie wypowiedzi szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacka Sasina, który powołując się na analizy stwierdził, że nawet jeśli Zdanowska wygra wybory, nie będzie mogła pełnić funkcji prezydenta miasta.
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska nie może być już członkinią Platformy Obywatelskiej. W statucie partii jest zapis, według którego „nie może być…
Zdaniem prezydent Łodzi gdyby wojewoda miał po jej ewentualnym zwycięstwie zastrzeżenia, będzie musiał wystąpić do sądu i to sąd oceni, czy są one słuszne.
Zdanowska pod koniec września 2018 r. została prawomocnym orzeczeniem uznana przez sąd II instancji winną poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu uzyskania kredytu przez jej partnera. Skazano ją na 20 tys. zł grzywny.
Z Kodeksu wyborczego wynika, że osoba, która została skazana prawomocnie na karę grzywny, może kandydować w wyborach. Przepis stanowi, że kandydować nie może osoba „skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe”.
Z kolei ustawa o pracownikach samorządowych, na którą powołał się Sasin, stosuje się wprost do wójta, burmistrza i prezydenta. Zgodnie z nią prezydentem może być tylko osoba niekarana – w ogóle, również grzywną – za przestępstwo popełnione z winy umyślnej i ścigane z oskarżenia publicznego.
Szef PKW Wojciech Hermeliński stwierdził, że ustawa o pracownikach samorządowych skonfrontowana z Kodeksem wyborczym pokazuje „niespójność przepisów”.