198-й день війни, яку Росія розв’язала проти України. Російські сили завдають ударів по українській цивільній, промисловій та військовій інфраструктурі. DW розповідає про події п’ятниці, 9 вересня.
24 лютого Росія здійснила повномасштабне військове вторгнення в Україну.
Читайте новини та статті про війну РФ проти України, зокрема хроніку подій 8 вересня.
На цій сторінці (оновлюється) DW розповідає про події п’ятниці, 9 вересня (час київський).
++22:43++
ЗСУ звільнили та взяли під контроль понад 30 населених пунктів у Харківській області, повідомив у традиційному вечірньому відеозверненні президент України Володимир Зеленський.
« В частині сіл регіону тривають заходи з перевірки та убезпечення території, поступово беремо під контроль нові населені пункти – всюди повертаємо український прапор і захист для всіх наших людей », – заявив він. Зеленський додав, що на Донбасі і на півдні України наразі тривають жорстокі бої.
Президент України також повідомив, що обговорив з президентом Латвії Егілсом Левітсом та прем’єр-міністром Польщі Матеушем Моравецьким, які в п’ятницю відвідали Київ, співробітництво в рамках ЄС і двосторонню співпрацю, зокрема спрощення процедур на кордоні.
« Відомо, що на українсько-польському кордоні є певні складнощі, є черги. Обговорив сьогодні це з польським прем’єр-міністром – маємо згоду щодо того, як вирішити цю проблематику. Голова уряду України зі своїм польським колегою мають узгодити всі технічні деталі », – зазначив Зеленський.
++22:28++
У громадських місцях на Київщині планують встановити ще 258 камер із розпізнаванням обличчя, повідомляє начальник Головного управління Національної поліції у Київській області Андрій Нєбитов у Telegram. За його словами, це стане важливим елементом у протидії російським диверсійно-розвідувальним групам.
« 258 додаткових камер із розпізнаванням обличчя планують встановити у громадських місцях на Київщині, що є надважливим елементом не тільки у виявленні правопорушень, але й у протидії ДРГ, а також оперативному пошуці диверсантів », – зазначив Нєбитов.
++21:27++
Президент України Володимир Зеленський обговорив з генеральним директором компанії « Байкар » Халуком Байрактаром будівництво заводу турецької компанії в Україні та виробництво нової продукції з використанням українських деталей.
« Кожен в Україні знає, що таке « Байрактар », знає вашу компанію. Дякую вам, дякую президенту Ердогану за вашу підтримку й підтримку громадян Туреччини в цій війні з російською агресією », – сказав Зеленський під час зустрічі Києві.
Також Зеленський вручив Халуку Байрактару орден « За заслуги » І ступеня, повідомляє пресслужба ОПУ.
++20:50++
Російські війська в п’ятницю, 9 вересня, завдали більше 12 ракетних та понад 12 авіаційних ударів по території України. Для цього їхні літаки здійснили до сорока вильотів, повідомляє генеральний штаб Збройних сил України у вечірньому зведенні. Загроза авіаційних та ракетних ударів, зокрема з повітряного простору Білорусі, зберігається по всій території України, зазначають у генштабі.
Протягом дня росіяни продовжували обстрілювати військову та цивільну інфраструктуру із танків, бойових машин, ствольної та реактивної артилерії на Сіверському, Харківському, Слов’янському, Краматорському, Бахмутському, Авдіївському, Новопавлівському, Запорізькому та Південнобузькому напрямках.
Українські війська відбили атаки сил РФ в районах населених пунктів Костянтинівка, Прудянка, Руські Тишки, Вірнопілля, Миколаївка Друга, Зайцеве, Авдіївка, Кам’янка, Побєда та Безіменне. Українська авіація завдала більше 10 ударів і знищила бойову техніку, засоби протиповітряної оборони та значну кількість військових в опорних пунктах на Донецькому та Південнобузькому напрямках, повідомили у генштабі.
Ракетні війська та артилерія ЗСУ вразили три пункти управління військ РФ, понтонну переправу, 28 об’єктів зосередження військових та бойової техніки, склади з боєприпасами та вогневі позиції російської артилерії.
У зв’язку зі значними втратами та небажанням воювати, значно погіршується морально-психологічний стан російських підрозділів, зростає кількість дезертирів, заявляють у генштабі ЗСУ. У Херсонської області, в районі населеного пункту Бабенківка Друга, росіяни шукали та повертали втікачів на бойові позиції за допомогою вертольотів та зброї, йдеться у повідомленні. Окрім того, в генштабі зафіксували інтенсивне переміщення російських солдатів без зброї на територію окупованого Криму.
++20:13++
Національна акціонерна компанія « Нафтогаз України » подала прохання про арбітраж проти російського « Газпрому » до Міжнародного арбітражного суду, повідомляє пресслужба компанії.
« Нафтогаз » вимагає від « Газпрому » кошти за надану послугу з організації транспортування природного газу територією України, які не були ним сплачені вчасно та в повному обсязі, зазначається в повідомленні.
« Ми змусимо « Газпром » заплатити. « Нафтогаз » також оцінює можливість заявлення додаткових вимог. Ми використаємо наш досвід перемог над « Газпромом » в арбітражі », – цитує голову правління « Нафтогазу » Юрія Вітренка пресслужба компанії.
++19:00++
Біля Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) необхідно негайно припинити обстріли і створити « зону ядерної безпеки ». Про це заявив генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі після того, як стало відомо, що станція і сусіднє місто Енергодар були знеструмлені.
« Обстріли спричинили повне знеструмлення Енергодару і поставили під загрозу безпеку функціонування розташованої поруч Запорізької атомної електростанції. І тепер малоймовірно, що надійне стороннє живлення буде відновлене », – йдеться в заяві Гроссі.
Він підкреслив, що обстріли загрожують співробітникам станції. Все це, за словами Гроссі, « значно підлвищує ризик ядерної аварії ». « Атомна електростанція ніколи не може бути заручником війни, а її доля не має вирішуватися військовим шляхом », – підкреслив Гроссі.
Читайте також: Звіт МАГАТЕ: що представники місії побачили на ЗАЕС
++18:18++
В Україні з візитом перебувають президент Латвії Егілс Левітс та прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький. Політики вже зустрілися з президентом України Володимиром Зеленським. « Латвія, Польща та народи цих країн є стабільними партнерами нашої держави. Дуже цінуємо вашу незмінну підтримку й ніколи не забудемо про це », – написав президент України у Telegram.
Спільне фото лідерів опублікувала канцелярія польського прем’єра в Twitter.
++17:44++
Кількість постраждалих внаслідок обстрілу російськими військами центру Харкова зросла до 14 людей. Серед них – троє дітей, повідомив голова Харківської ОВА Олег Синєгубов у Telegram.
« За останньою інформацією, ушкоджень зазнали 14 людей. В тому числі троє дітей – трьох, 11 та 15 років. Діти госпіталізовані в медичний заклад. Їхній стан медики оцінюють як середній. Загрози їхнім життям немає. Четверо дорослих мають легкі поранення та госпіталізації не потребували, отримали медичну допомогу на місці. Стан решти постраждалих – середній », – повідомив Синєгубов.
Внслідок обстрілу сталися пожежі в декількох приватних будинках та в дитячому садочку у центральній частині Харкова. Снаряди влучили в дитячий будинок творчості і школу, а також в об’єкт спортивної інфраструктури, повідомив мер міста Ігор Терехов.
++17:16++
Звіти про прогрес української армії у контрнаступі на Херсонщині і Харківщині – « дуже надихаючі », заявив міністр оборони США Ллойд Остін під час візиту до Праги, куди він прибув задля переговорів щодо посилення оборонної співпраці між США та Чехією.