Home Polish — mix Młodzieżowe Słowo Roku 2022 wybrane

Młodzieżowe Słowo Roku 2022 wybrane

123
0
SHARE

‘Essa’ została Młodzieżowym Słowem Roku 2022. ‘Essa jest jak młodzież – różnorodna i niepoddająca się szablonowym definicjom, ale za to spontaniczna i ekstatycznie emocjonalna’ – mówi PAP prof. Anna Wileczek, przewodnicząca jury plebiscytu.
« Essa » jak sama młodzież

Warianty niewerbalne « essy »

« Odklejka » z nagrodą jury

Wyrazy i frazy blisko podium

Temat etykietowania

Młodzieżowe Słowo Roku

rozwiń ›

Reklama
Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku 2022 został rozstrzygnięty. Decyzją głosujących internautów ten tytuł przypadł tegorocznemu faworytowi – słowu « essa ». Zostało ono w ten sposób wyróżnione spośród 20 finałowych słów, które przeszły do II etapu konkursu – wskazała w rozmowie z PAP prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku.

« Essa » jak sama młodzież

Jak mówi prof. Wileczek, « trudno nie cieszyć się, gdy zwyciężyło słowo radosne, pełne entuzjazmu i luzu ». « Essa » jest jak młodzież – różnorodna i niepoddająca się szablonowym definicjom, ale za to spontaniczna i ekstatycznie emocjonalna. Okrzyk essa towarzyszy zarówno zwycięzcom gier internetowych, jak i tym komentującym w ten sposób dobrą ocenę lub każde pozytywne doświadczenie. « Essą » można się też pozdrawiać, witać lub żegnać – « Essa z tobą! » – wyjaśniła badaczka.

Młodzieżowe Słowo Roku. « Rel », « essa » i « betoniarz ». Wiesz co to znaczy?

Zobacz również

Reklama

Zwróćmy też uwagę, że wśród popularnych połączeń ze słowem « essa » znalazły się te, wskazujące na luz czy stan błogości, np. « mieć essę » lub być « na essie » – zaznaczyła prof. Anna Wileczek.
« Mierzenie poziomu essy, czyli pozytywnego nastroju, stanu ciała i umysłu, a jednocześnie młodzieńczej odporności na całe zło świata, stało się sygnałem gotowości do dobrej zabawy. A gdy ten poziom jest niski, zawsze można +wrzucić na luz+, a więc się +zessować+ lub +zaessować+ – wskazała w rozmowie z PAP przewodnicząca jury.

Continue reading...