Dlaczego tak wielu naukowców liże skały – to właśnie to zagadnienie rozwikłane przez profesora polskiego pochodzenia, Jana Zalasiewicza zyskało uznanie jury Ig Nobla. Gremium nagradza autorów badań, które najpierw sprawiają, że ludzie się śmieją, a potem myślą. Wyróżnienia zostały wręczone podczas internetowej ceremonii.
« Dlaczego tak wielu naukowców liże skały » – to właśnie to zagadnienie rozwikłane przez profesora polskiego pochodzenia, Jana Zalasiewicza zyskało uznanie jury Ig Nobla. Gremium nagradza autorów badań, « które najpierw sprawiają, że ludzie się śmieją, a potem myślą ». Wyróżnienia zostały wręczone podczas internetowej ceremonii.
Nagrody Nobla mają swoją humorystyczną alternatywę – są nią Ig Noble (ang. ignoble, czyli niegodziwy). Nagrody przyznaje się za pozornie mniej poważne badania, które jednak pobudzają myślenie i tłumaczą pewne zjawiska, którymi « poważna » nauka nie zajmuje się na co dzień.
W tegorocznej, 33. już edycji – po raz kolejny zorganizowanej online – rozdano nagrody w dziesięciu dziedzinach. Jednym z nagrodzonych jest prof. Jan Zalasewicz – urodzony w Manchesterze naukowiec polskiego pochodzenia, którego rodzice podczas II wojny światowej wydostali się z Syberii z armią Andersa.
Uczony został uhonorowany w kategorii « chemia i geologia », za rozwikłanie zagadki, dlaczego wielu naukowców lubi lizać skały.
WIDEO: Rozdano Antynoble 2023. Jest polski akcent
Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…
Badacz kieruje Grupą Roboczą do spraw Antropocenu na Uniwersytecie w Leicester. – To była niespodzianka. Ale miło jest widzieć zainteresowanie starymi metodami terenowymi geologii – powiedział w rozmowie z PAP prof. Zalasewicz. Pierwotnie jego tekst wydrukowano w « The Paleontological Association Newsletter ».
ZOBACZ: Antynoble rozdane, wyróżniona m.in. maszyna do zmiany pieluch. Tryliony dolarów dla nagrodzonych
Geolog wskazywał w nim, że lizanie skał « jest oczywiście częścią arsenału technik sprawdzonych przez geologów i paleontologów, bardzo pomocnych w terenie ».