"Росатом" причетний до воєнних злочинів на ЗАЕС: заява українських правозахисників

100
0
SHARE

З мовчазної згоди Росатому окупанти катують українців на ЗАЕС
Дії російської держкорпорації « Росатом » на Запорізькій атомній електростанції містять ознаки воєнних злочинів та злочинів проти людяності.
Так вважають представники правозахисної організації Truth Hounds, яка спеціалізується на документуванні та розслідуванні інцидентів, що можуть містити ознаки воєнних злочинів.
На 28 конференції сторін Рамкової конвенції ООН про зміну клімату українська ГО представила дослідження, яке демонструє, як російські окупаційні війська у співучасті з « Росатомом » розгорнули систематичну кампанію викрадень, тортур і нелюдського поводження з працівниками ЗАЕС. Правозахисники навели переконливе юридичне обґрунтування, чому компанія « Росатом » та пов’язані з нею юридичні особи мають не лише потрапити під міжнародні санкції, але й понести відповідальність перед законом.
Truth Hounds зібрала достовірні свідчення очевидців подій на ЗАЕС, які вказують на те, що з самого початку спільної окупації російськими військовими й « Росатомом » Енергодара і ЗАЕС російські окупаційні сили розгорнули систематичну, широкомасштабну кампанію викрадень, катувань і вбивств персоналу ЗАЕС і жителів Енергодара.
Очевидці надали Truth Hounds чіткі, недвозначні описи катувань: напади з обтяжуючими обставинами та жорстоке побиття, удушення, катування електричним струмом, примушування жертв копати собі могили, імітація страти, погрози зґвалтування жертв та їхніх родичів, утримання затриманих у переповнених камерах без їжі, води та свіжого повітря тощо.
Свідки, опитані Truth Hounds, повідомляють, що хоча співробітники « Росатому » зазвичай не беруть безпосередньої участі в актах катувань, « без їхнього відома » катування « були б неможливими ». Таким чином, « Росатом » як державна установа та в особі її окремих співробітників був і залишається повністю обізнаним про масштаби активної мережі катувань, що діє на ЗАЕС.
Масштаби цієї мережі та її безпосередня інтеграція в управління ЗАЕС під російським оперативним контролем заперечують будь-яке альтернативне пояснення.
Попри постійну присутність на ЗАЕС з перших тижнів російської окупації, активну співпрацю з окупаційною владою Енергодару та офіційну відповідальність за експлуатацію станції з жовтня 2022 року, питання про серйозні порушення прав людини щодо працівників ЗАЕС жодного разу не порушувалося « Росатомом ». Контекст збройного конфлікту, що триває, мав би спонукати « Росатом », який несе все більшу відповідальність за роботу ЗАЕС (попри протиправну окупацію), проявляти особливу обережність. Натомість « Росатом » не розслідував викрадення працівників станції, не провів з ними консультацій щодо їхньої безпеки та не вжив належних заходів для їхнього захисту.
Не вживши належних заходів для усунення грубих порушень прав працівників і пом’якшення негативних наслідків, до яких призвело його неефективне управління ЗАЕС, « Росатом » сприяв найсерйознішим порушенням міжнародного права – катуванням, жорстокому, нелюдському та такому, що принижує гідність, поводженню.
Докази, зібрані на сьогодні, дозволяють ініціювати кримінальне переслідування за воєнний злочин – катування, а також за злочини проти людяності – катування та нелюдські дії.

Continue reading...