Home Polish — mix „Sieci”: Atak władzy na Trybunał Konstytucyjny Gazeta Bankowa

„Sieci”: Atak władzy na Trybunał Konstytucyjny Gazeta Bankowa

133
0
SHARE

W tygodniku „Sieci” prof. Krystyna Pawłowicz, sędzia Trybunału Konstytucyjnego gorzko komentuje działania i postawę nowej władzy w Polsce: – Mamy do
W tygodniku „Sieci” prof. Krystyna Pawłowicz, sędzia Trybunału Konstytucyjnego gorzko komentuje działania i postawę nowej władzy w Polsce: – Mamy do czynienia z buntem, rokoszem prawników. Odrzucili oni system demokratyczny
Prof. Krystyna Pawłowicz podczas rozmowy z Jackiem Karnowskim („Kraj zalewa niepraworządność”) odniosła się do zarzutów zwolenników rządzącej koalicji, według których Trybunał Konstytucyjny działa rzekomo w imieniu określonej grupy:
– Trybunał działa w pełni legalnie, w oparciu o jasne prawo. Ale rzeczywiście, takich wypowiedzi jest ostatnio więcej, więc być może naprawdę zbliża się coś niedobrego, jakieś działania mogą być podjęte. Z zapowiedzi wynika, że będą to działania nielegalne, bez oparcia w konstytucji i ustawach. Taka nowa forma praworządności na bazie rażącego bezprawia – mówi Krystyna Pawłowicz.
– Konstytucja już nie obowiązuje, organy konstytucyjne się nie liczą, Sejm się nie liczy. To jest naprawdę trudne do zniesienia. Tym bardziej że towarzyszy temu uczucie bezsilności. Gdy apeluję w rożnych miejscach do nowej władzy o szacunek dla podstaw prawnych naszego państwa, ludzie zwracają mi uwagę, by nie apelować, lecz działać. Ale jak tu działać, skoro nie ma gdzie zwrócić się o ochronę czy pomoc?
Krystyna Pawłowicz dodaje również, władza przy demontażu konstytucji ma poparcie z zewnątrz:
– Gdy włączą nas w „wymiar sprawiedliwości Unii Europejskiej”, to nic nie będziemy mogli zrobić. Będą nam dyktowali, komu i jakie procesy wytoczyć, jakie kary wymierzyć. Jestem więc pesymistką, widzę przyszłość w bardzo czarnych barwach. Długo się z tego nie wydobędziemy. Systemu prawnego, gdy się go raz zniszczy, nie da się odbudować na pstryknięcie palcami. Ale trzeba działać. Bronić prawa na ile się da. Zbudować tamę przeciwko zalewającej nas niepraworządności.
Daniel Obajtek, były prezes Orlenu w rozmowie z Michałem Karnowskim i Maciejem Wośko („Kiedyś polityczne igrzyska się skończą i zostanie gospodarka”), tuż po podjęciu przez Radę Nadzorczą koncernu uchwały o odwołaniu go z funkcji prezesa spółki, mówi o wykonaniu zadań, które postawione mu zostały pięć lat temu:
– Orlen to dziś jedna z największych firm paliwowo-energetycznych w Europie, nowoczesna i dynamiczna korporacja.

Continue reading...