Home Polish — mix Raport z prac komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych. Czarnek: Ustaliliście, że prezes...

Raport z prac komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych. Czarnek: Ustaliliście, że prezes Kaczyński był prezesem

112
0
SHARE

« Rządząca większość usiłowała przeprowadzić wybory, które nie byłyby z całą pewnością wyborami powszechnymi, równymi i tajnymi ».
„Komisja powstała dlatego, że pomimo uruchomienia już w 2020 r. aparatu państwa, organizacji, stowarzyszeń czy osób prywatnych, sprawa wyborów korespondencyjnych po prostu przez bardzo długi czas pozostała niewyjaśniona” – mówiła przewodnicząca Magdalena Filiks, odczytując projekt raportu z jej prac. „Pani przewodnicząca, z całym szacunkiem do pani, ale to jest kompromitacja komisji, co tutaj usłyszeliśmy. Tak, prezes był prezesem największej partii, zajmował się sprawami najważniejszymi. Wielka mi rzecz ustalona przez komisję śledczą” – skomentował poseł PiS Przemysław Czarnek.

Prace komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych zmierzają ku końcowi. Jej dotychczasowego przewodniczącego Dariusza Jońskiego, który po czerwcowych wyborach został europosłem, zastąpiła poseł KO Magdalena Filiks, która zapowiedziała, że komisja przedstawi dziś raport, ale nie będzie głosować na tym posiedzeniu uchwał z zawiadomieniami do prokuratury.
Jeżeli uczciwie chce się podejść do sytuacji, to ewentualne rekomendacje są do sformułowania dopiero wówczas, gdy uzgodnione jest sprawozdanie. A nie dopiero po przedstawieniu projektu sprawozdania, gdzie członkowie komisji, przynajmniej część opozycyjna komisji, nie wiem, jak z przedstawicielami partii rządzących, nie mieli okazji zapoznać się z tym projektem.
podkreślił wiceprzewodniczący komisji śledczej Krzysztof Szczucki.
Uważam więc, że punkt drugi powinien być przeniesiony na któreś z kolejnych posiedzeń komisji
—- wskazał poseł Szcucki.
Proszę pozwolić, pani przewodnicząca, że podziękuję pani za znakomite prowadzenie obrad i żałuję, że pani od początku nie była przewodniczącą, pracowałoby się lepiej. Tak na marginesie
— powiedział z kolei poseł PiS Przemysław Czarnek.
Proszę nie chwalić dnia przed zachodem słońca
— odparła Filiks.
Szanuję wszystko, co pani przed momentem powiedziała i zacytowała pani przepisy, które dokładnie realizujemy. A w tych przepisach nie ma mowy o tym, że sporządzamy przed zapoznaniem się z projektem raportu, głosujemy już rekomendację zawiadomień do prokuratury. Chciałbym, żeby komisja pod pani przewodnictwem rzeczywiście merytorycznie zakończyła pracę, a nie obracała tego wyłącznie w politykę
— wskazał poseł PiS.
Jeżeli my dzisiaj przed zapoznaniem się ze wszystkim i możliwością wniesienia poprawek już mamy głosować nad pani rekomendacją, to to jest nie po kolei i byłoby dobrze tylko dla porządku, abyśmy popracowali nad sprawozdaniem, a rekomendację i tak będziemy głosować w ktorymś momencie
— zasugerował Czarnek.
Przed przedstawieniem raportu przewodnicząca Filiks podziękowała posłowi Tumanowiczowi, który „mimo że jest z opozycji, całą tę komisję z nami naprawdę dzielnie i rzetelnie pracował, podchodząc w bardzo merytoryczny sposób do wszystkich materiałów”, jak również wszystkim członkom komisji, natomiast zaangażowanych w prace nad raportem poprosiła, aby przedstawili raport razem z nią.
Komisja powstała dlatego, że pomimo uruchomienia już w 2020 r. aparatu państwa, organizacji, stowarzyszeń czy osób prywatnych, sprawa wyborów korespondencyjnych po prostu przez bardzo długi czas pozostała niewyjaśniona. Komisja śledcza podjęła jednocześnie próbę odbudowy zaufania do państwa wobec sposobu działania przyjętego przez poprzednią władzę, które miały za zadanie chronić polityków i ludzi z kręgów władzy kosztem dojścia do prawdy i sprawiedliwości społecznej. Powołanie komisji do wyjaśnienia tej sprawy miało również przyczynić się do odbudowy autorytetu władzy publicznej oraz poszanowania prawa niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania instytucji państwowch
— podkreślała przewodnicząca.
Rządząca większość usiłowała przeprowadzić wybory, które nie byłyby z całą pewnością wyborami powszechnymi, równymi i tajnymi.

Continue reading...