Prezydent USA poinformował, że Władimir Putin zgodził się na tygodniowy rozejm energetyczny w związku z silnymi mrozami. Strona ukraińska nie kryje zadowolenia, ale Kreml i rosyjskie media milczą.
Rozejm na czas silnych mrozów
Donald Trump oświadczył, że poprosił Władimira Putina o kilkudniowy rozejm energetyczny z Ukrainą w związku z silnymi mrozami. – Osobiście poprosiłem prezydenta Putina, żeby nie atakował Kijowa i innych miast przez tydzień, a on się zgodził. To było bardzo miłe. Mówiono mi, że nie ma co marnować czasu na telefon, ale on się zgodził. Jestem bardzo szczęśliwy – relacjonował prezydent USA.
REKLAMA
Wołodymyr Zełenski potwierdził, że ukraińska delegacja poruszyła tę kwestię w trakcie negocjacji pokojowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. « Takie deeskalacyjne kroki sprzyjają posuwaniu się ku zakończeniu wojny » – stwierdził prezydent Ukrainy. Kreml na razie milczy w tej sprawie. W najbliższych dniach na terytorium Ukrainy spodziewany jest spadek temperatury nawet do -30 stopni Celsjusza.
Zobacz wideo Putin w Radzie Pokoju
« Energetyka to podstawa życia »
O możliwym rozejmie energetycznym informowali ukraińscy i rosyjscy blogerzy wojskowi. Ich wpisy internetowe potwierdził Donald Trump oświadczając, że rozmawiał na ten temat z Władimirem Putinem i ten się zgodził przerwać na kilka dni ostrzał ukraińskich obiektów energetycznych.