Home Polish — mix Tych imion lepiej dzieciom nie nadawać

Tych imion lepiej dzieciom nie nadawać

272
0
SHARE

NewsHubRada Języka Polskiego ogłosiła listę imion, których nie zaleca jako imion dla dzieci narodowości polskiej. Wśród 69 imion znajdują się m.in.: Nikol, Brian, Radek, Violetta czy Julka. Zobacz jakie jeszcze inne imiona trafiły na listę « zakazanych ». Co sądzisz o tym wyborze?
Imię niejednokrotnie określa stosunek ludzi do nas na całe życie. Wydaje się jednak, że niektórzy rodzice zdają się o tym zapominać i w poszukiwaniu oryginalnego imienia nie zauważają, że niejednokrotnie skazują swoje dzieci na szykany kierowane w ich stronę zwłaszcza w okresie szkolnym. To, co rodzicom wydaje się piękne, nie zawsze jest takie dla dzieci, dlatego warto się dwa razy zastanowić, czy « oryginalnym » imieniem nie skrzywdzimy dziecka.
Rada Języka Polskiego opracowuje tzw. zalecenia dla urzędów stanu cywilnego. « Przypomina, że imiona należą do kultury narodowej, co spowodowało, że stały się wyznacznikiem narodowości ich nosicieli » dlatego « Szukając imienia dla dziecka, należy się starać o pogodzenie wolnego wyboru z tradycją i tendencjami uniwersalnymi ». Na stronie Rady Języka Polskiego znajdziemy szereg zasad, którymi należy kierować się w wyborze imienia dla dziecka, m. in. imiona nie powinny być obraźliwie, nie powinny pochodzić od wyrazów pospolitych (np. sonata) czy nazw geograficznych (np. Dakota). Imię powinno odróżniać płeć dziecka.
– Urzędnik powinien zwracać rodzicom uwagę na to, że dziecko będzie ponosić konsekwencje ich decyzji. Obce, nie przyswojone imię będzie w różny sposób wymawiane i zapisywane. Rodzice muszą pamiętać, że forma oficjalna imienia jest używana nie tylko przez nich, ale też w różnych środowiskach przez ludzi o różnym wykształceniu. – przypominają członkowie RJP.
Ponadto Rada przygotowała listę imion, których nadawania dzieciom rodziców narodowości polskiej i obywatelstwa polskiego się nie zaleca. Są to następujące imiona:
Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan,
Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian,
Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia,
Dajana,
Emaus, Ewan,
Herrada,
Jaila, Joshua, Julka,
Karla, Klea, Krystina, Kuba jako imię żeńskie,
Lester, Lilith, Lorina,
Majka, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena,
Natasha, Nicol (żeńskie), Nicole (żeńskie), Nika, Nikol (żeńskie i męskie), Nikola (męskie),
Ole, Opieniek,
Pacyfik, Pakita, Poziomka,
Radek, Rener, Ricardo,
Sofia,
Tea, Teonika, Tonia, Tupak,
Una, Unka,
Veronika,Victoria, Violeta i Violetta,
Wilga, Wilk, William,
Xymena.
Zobacz też: Najczęściej nadawanie imiona w Polsce:
Oto najpopularniejsze imiona w Polsce. I kilka naprawdę dziwnych

Similarity rank: 1.1
Sentiment rank: 2.3