Wybory we Francji: « To byłaby zła informacja dla Polski » – fakty.interia.pl – Zdaniem dr Agnieszki Łady z Instytutu Spraw Publicznych, jeśli wyniki sondaży się potwierdzą i w II turze wyborów prezydenckich we Francji znajdzie się szefowa Frontu Narodowego
Zdaniem dr Agnieszki Łady z Instytutu Spraw Publicznych, jeśli wyniki sondaży się potwierdzą i w II turze wyborów prezydenckich we Francji znajdzie się szefowa Frontu Narodowego Marine Le Pen, to oznacza, że skrajna prawica jest coraz silniejsza. Walka o prezydenturę będzie bardzo ostra – oceniła. Ewentualna wygrana le Pen « byłaby złą informacją dla Polski » – komentuje
Zdjęcie
« Wygrana Marine Le Pen to najgorsza z możliwych opcji dla Unii Europejskiej i NATO » / JOEL SAGET / AFP
Francuskie stacje France 2 i TFI poinformowały, że według sondaży exit poll do drugiej tury wyborów prezydenckich we Francji (7 maja) przeszli centrysta Emmanuel Macron i Le Pen.
Według Łady, jeśli wybory prezydenckie we Francji wygra ostatecznie Le Pen, to będzie to najgorsza z możliwych opcji dla Unii Europejskiej i NATO, bo – jak zwróciła uwagę – szefowa Frontu Narodowego jest przeciwna obu tym wspólnotom.
« To także byłaby zła informacja dla Polski, ponieważ w polskim interesie leży, aby Unia Europejska i NATO były silne. Tymczasem każde wyjście, czy nawet rozmowa na ten temat tak ważnego kraju jak Francja, może wpłynąć negatywnie na siłę i zdolność działania UE czy sojuszu północnoatlantyckiego » – powiedziała w rozmowie z PAP.
Dodała, że Le Pen to także « osoba prorosyjska », która uważa Władimira Putina za ważnego przywódcę i twierdzi, że z Rosją « trzeba ubijać interesy ».
Z kolei komentując prawdopodobną obecność w II turze wyborów Emmanuela Macron zwróciła uwagę, że jest to polityk, któremu zależy na Europie. « W sprawach bezpieczeństwa może nie jest antyrosyjski, ale nie wypowiada się pozytywnie o Rosji » – powiedziała.
Jej zdaniem, trzeba jednak zaznaczyć, że polityka europejska Macrona odbiega od wizji polityki europejskiej Polski. « Polska chce, by nie było ‘twardego jądra’ w Unii, żeby ta Europa nie była Europą dwóch prędkości, jeżeli już, to wielu prędkości. Tymczasem wizja Macrona jest od tego bardzo oddalona. On chce silniejszej integracji wybranych państw. W tym ‘twardym jądrze’ nie byłoby Polski » – mówiła.
Według Łady, obecność Le Pen w II turze wyborów oznacza, że skrajna prawica jest coraz silniejsza. Jak twierdzi, popiera ją wielu młodych wyborców. « Ten wynik pokazuje, że ta tendencja może się nasilać, zwłaszcza w kolejnych wyborach » – dodała. Zwróciła uwagę, że kampania tej skrajnej prawicy budowana jest przede wszystkim na strachu, m.in. wobec obcych.
« Ale takie poglądy mobilizują także drugą stronę, mobilizują te osoby, które nie chcą kandydatów skrajnie prawicowych. Walka o prezydenturę będzie bardzo ostra » – dodała. I jeszcze jedno – jak zaznaczyła – wysoka frekwencja w I turze wyborów pokazał, że Francuzi nie wystraszyli się ewentualnych ataków terrorystycznych i poszli zagłosować.