Nagranie rozmowy, którą prowadził w więzieniu ze swym kolegą jeden z bossów mafii sycylijskiej Giuseppe Graviano, stało się dowodem, który przedstawiono w piątek w toku kolejnej rozprawy mającej na celu wyjaśnienie, czy b. premier Berlusconi paktował z Cosa Nostra.
Podczas sprawy toczącej się od lat w Palermo wysłuchano nagrania rozmowy podsłuchanej w więzieniu, w której 54-letni Graviano zwierza się koledze, że Silvio Berlusconi, kiedy postanowił poświecić się polityce, poprosił go o « przysługę », a następnie « zdradził go ».
Tymczasem – żalił się koledze były boss mafijny kontrolujący swego czasu dzielnicę Brancaccio w Palermo – przed 24 laty, w rok po jego rozmowie z Berlusconim, został aresztowany i dotąd przebywa w więzieniu, a Berlusconi nie chce o nim słyszeć.
Prokuratura w Palermo poszukuje dowodów, które mogłyby potwierdzić kontakty między włoskimi instytucjami a mafią, m.in. w okresie, gdy Berlusconi wkroczył w 1994 r. do polityki na czele swego ruchu politycznego Forza Italia.
Wśród dziesięciu oskarżonych w procesie toczącym się przed sądem w Palermo są: były minister spraw wewnętrznych i były przewodniczący Senatu Nicola Mancino, b. senator Marcello dell’Utri – prawa ręka Berlusconiego, a także byli szefowie korpusu specjalnego karabinierów, generałowie Mario Mori i Antonio Subranni, jak również b. generał Giuseppe De Nonno.
Oskarżonymi w tym procesie są również bossowie mafijni: słynny Salvatore « Toto » Riina, jego bliski współpracownik Giovanni Brusca, osobisty lekarz tego ostatniego Antonino Cina i mafioso Leoluca Bagarella.
Ważną rolę w procesie odgrywa oskarżony Massimo Ciancimino, syn osławionego bossa mafijnego Vito Ciancimino, burmistrza Palermo. Dzięki jego zeznaniom i dostarczonym przezeń dokumentom, które odziedziczył po ojcu, sąd zyskał podstawy do wznowienia umorzonego procesu.
Z wyjątkiem Mancino oskarżonego o składanie fałszywych zeznań i Ciancimino – o przynależność do mafii, pozostali oskarżeni odpowiadają za stosowanie przemocy, działania stanowiące zagrożenie dla państwa i współdziałanie z Cosa Nostra.
Prokuratorzy powołali 178 świadków. Wśród nich występowali jako świadkowie b. prezydent Włoch Giorgio Napolitano i obecny przewodniczący Senatu, b. szef krajowej prokuratury antymafijnej Pietro Grasso.
Jak wynika z dotychczasowych dochodzeń, na początku lat 90. ubiegłego stulecia przedstawiciele państwa i szefowie Cosa Nostra prowadzili negocjacje, których celem było położenie kresu fali zamachów dokonywanych przez mafię.
Rekonstrukcja wydarzeń dokonana przez prokuraturę w Palermo potwierdza, że wszystko zaczęło się od zatwierdzenia 30 stycznia 1992 roku przez sąd kar dożywotniego więzienia dla bossów mafii. To skłoniło szefów Cosa Nostra do wydania odpowiednich rozkazów i dokonania serii zamachów na ludzi odpowiedzialnych, ich zdaniem, za decyzje sądu oraz do poszukiwania nowych sprzymierzeńców wśród polityków.
Pierwszym aktem zemsty – podkreślają sędziowie – było zamordowanie 12 marca 1992 roku Salvo Limy, eurodeputowanego z ramienia Chrześcijańskiej Demokracji i b. burmistrza Palermo, który był również oskarżony o przynależność do mafii.
Sąd w Palermo stara się także rozwiązać jedną z największych zagadek kryminalnych XX wieku we Włoszech: sprawę zamachu z 23 maja 1992, w którym zabici zostali na Sycylii prawdziwy włoski bohater wojny z mafią prokurator Giovanni Falcone, jego żona Francesca Morvillo i trzej agenci z ich ochrony. Ich samochody w drodze z lotniska do Palermo wyleciały w powietrze wraz z fragmentem podminowanej wcześniej szosy.
53 dni później zemsta mafii dosięgła – również na Sycylii – najbliższego współpracownika prokuratora Falcone, bezkompromisowo zaangażowanego w walkę z mafią sędziego Paolo Borsellino i pięciu ludzi z jego eskorty.