Home Polish — mix Macierewicz: Frasyniuk stanął tam, gdzie stało ZOMO

Macierewicz: Frasyniuk stanął tam, gdzie stało ZOMO

377
0
SHARE

Macierewicz: Frasyniuk stanął tam, gdzie stało ZOMO – Próba zatrzymania przemarszu podczas obchodów miesięcznicy smoleńskich jest « niebywałym barbarzyństwem »; to próba łamania podstawowych praw obywatelskich. Władysław Frasyniuk stanął tam, gdzie kiedyś stało ZOMO – powiedział w niedzielę szef MON
Próba zatrzymania przemarszu podczas obchodów miesięcznicy smoleńskich jest « niebywałym barbarzyństwem »; to próba łamania podstawowych praw obywatelskich. Władysław Frasyniuk stanął tam, gdzie kiedyś stało ZOMO – powiedział w niedzielę szef MON Antoni Macierewicz.
Zdjęcie
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz / Maciej Kuczyński / AFP
Macierewicz był pytany w niedzielę na antenie TVP Info o sobotnie zakłócenie miesięcznicy smoleńskiej, gdy kilkadziesiąt osób usiadło na jezdni, próbując w ten sposób zatrzymać przemarsz osób idących przed Pałac Prezydencki. Policja usunęła kontrmanifestantów z trasy marszu, wśród nich był Władysław Frasyniuk, opozycjonista z czasów PRL.
Policja skierowała 91 wniosków do sądu za blokowanie jezdni na drodze marszu. 11 osób przyjęło mandaty. Nikt nie został zatrzymany – poinformowała Komenda Stołeczna Policji. Jak podała policja, Frasyniuk odpowie za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza. Grozi za to do 3 lat więzienia.
« Tam zostali zatrzymani ludzie, którzy z nieprawdopodobną nienawiścią próbowali zablokować ludzi modlących się, ludzi idących uczcić śmierć, uczcić dramat polskich dowódców wojskowych, prezydenta Rzeczpospolitej, tych którzy polegli w dramacie smoleńskim » – powiedział minister obrony.
Macierewicz ocenił, że próba zatrzymania przemarszu jest « niebywałym barbarzyństwem ». « Powiedziałbym, że godnym tylko działań Sowietów, którzy walczyli z Kościołem, walczyli z tradycjami narodowymi, walczyli z polskimi dramatami » – wskazał.
Poproszony o komentarz do zachowania Frasyniuka, Macierewicz podkreślił, że nie może nic powiedzieć na ten temat, bo go nie widział. « Za to mogę powiedzieć, jak zachowywali się ludzie, którzy występowali – jak rozumiem – razem z nim, czy też w odpowiedzi na jego apel i jego dążenie do uniemożliwienia nam modlitwą i wspomnieniem uczczenie tragedii polskich przywódców » – dodał. Według niego te zachowania były « nienawistne » i « barbarzyńskie ».
Macierewicz podkreślił, że nie widział żadnego zatrzymania. « Jest kwestią osobną, czy ci którzy próbują zablokować prawo do demonstracji, zablokować prawo do odzwierciedlania swoich uczuć narodowych, religijnych, osobistych, zbiorowych, czy nie powinni być odpowiednio przez służby państwowe – i w tym także przez prokuraturą i sądy – potraktowani » – zaznaczył.
Według niego była to « próba łamania podstawowych praw obywatelskich », które – jak mówił szef MON – « przynależą nie tylko panu Frasyniukowi, ale także przynależą Jarosławowi Kaczyńskiemu i Antoniemu Macierewiczowi, i tym tysiącom ludzi, którzy co miesiąc przychodzą wspomnieć pamięć o poległych pod Smoleńskiem ». « To chyba jest naturalne, że naród czci tych, którzy zginęli » – przekonywał.
Szef MON był również pytany m.in. o zapowiedź Obywateli RP, którzy poinformowali w niedzielę, że będą naruszać ustawę o zgromadzeniach, dopóki nie zostanie ona znowelizowana, a « ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej nie zostaną powstrzymane i poddane sądowej kontroli ».
« Jedno w tym jest pocieszające, mianowicie, że ci ludzi zdają sobie sprawę z tego, że łamią prawo. Tak, łamią nie tylko prawo, ale także łamią podstawowe prawa innych Polaków, podstawowe prawa obywateli » – odniósł się do tych informacji Macierewicz. « W związku z tym powinni być potraktowani zgodnie z prawem » – podkreślił.
« Ale jest też wymiar moralny, ten o którym mówią rodziny poległych pod Smoleńskiem. Oni dzisiaj przeżywają – na skutek działań właśnie osób, jak pan Frasyniuk – szczególny dramat. Coś, o co państwo polskie powinno zadbać siedem lat temu, było przez lata wyśmiewane, negowane i atakowane. Dzisiaj oni muszą raz jeszcze wracać od tych dramatycznych wspomnień, a pan Frasyniuk i jego koledzy jeszcze do tego ich atakują » – powiedział szef MON.
« To po prostu jest rzecz zasługująca na najwyższe potępienie. Można powiedzieć, że Frasyniuk stanął dzisiaj tam, gdzie kiedyś stało ZOMO » – podsumował Macierewicz.
Siedem innych osób będzie odpowiadać za złamanie art. 195 k.k. Stanowi on, że: « Kto złośliwie przeszkadza publicznemu wykonywaniu aktu religijnego kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 ».
10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Od tego czasu 10 dnia każdego miesiąca organizowane są obchody tzw. miesięcznicy smoleńskiej. Kulminacyjnym punktem obchodów jest msza św. w warszawskiej archikatedrze, po której uczestnicy przechodzą przed Pałac Prezydencki.

Continue reading...