Home Polish — mix Szydło: Polski rząd wnikliwie przygląda się sytuacji w Hiszpanii

Szydło: Polski rząd wnikliwie przygląda się sytuacji w Hiszpanii

302
0
SHARE

Szydło: Polski rząd wnikliwie przygląda się sytuacji w Hiszpanii – « Sytuacja w Hiszpanii jest trudna, polski rząd wnikliwie się jej przygląda. Hiszpania to kolejne państwo członkowskie UE, w którym są poważne problemy wewnętrzne – to budzi niepokój » – podkreśliła w programie « Gość Wiadomości » TVP
« Sytuacja w Hiszpanii jest trudna, polski rząd wnikliwie się jej przygląda. Hiszpania to kolejne państwo członkowskie UE, w którym są poważne problemy wewnętrzne – to budzi niepokój » – podkreśliła w programie « Gość Wiadomości » TVP Beata Szydło. Premier zabrała też głos w sprawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej i nowo wprowadzonej ustawy o sieci szpitali. Zapowiedziała również, że w najbliższych miesiącach rząd zaprezentuje pakiet rozwiązań dla emerytów.
Zdjęcie
Premier Beata Szydło / Jakub Kamiński / PAP
Premier podkreśliła w programie « Gość Wiadomości » TVP, że polski rząd ma niezmienne stanowisko, jeżeli chodzi o sprawy wewnętrzne innych państw członkowskich UE. « My nie chcemy ingerować, nie ingerujemy w sprawy wewnętrzne państw członkowskich i również życzylibyśmy sobie, żeby inni postępowali dokładnie tak samo wobec Polski » – powiedziała szefowa rządu.
Szydło oceniła, że sytuacja w Hiszpanii jest trudna, a polski rząd wnikliwie się jej przygląda. « Kolejne państwo członkowskie w UE, w którym są poważne problemy wewnętrzne – to budzi niepokój » – dodała Szydło.
Premier stwierdziła, że w niektórych państwach członkowskich UE, szczególnie w Europie Zachodniej, są różne problemy, jednak – zaznaczyła – są to problemy wewnętrzne poszczególnych państw.
« Dzisiaj rząd hiszpański stoi przed bardzo dużym wyzwaniem i musi sobie z tym poradzić. Ja mogę tylko wyrazić nadzieję, że sytuacja się uspokoi » – podkreśliła Szydło.
Premier odniosła się również w « Gościu Wiadomości » TVP do tzw. ustawa dezubekizacyjnej, która w niedzielę weszła w życie. Pytana o cel tej ustawy, odpowiedziała, że jest nim « przywrócenie sprawiedliwości ».
« Ustawa dezubekizacyjna to przywrócenie sprawiedliwości i zwrócenie uwagi, że państwo polskie nie pozwoli więcej na to, żeby osoby, które były ofiarami cierpiały, a oprawcy czerpali profity » – powiedziała w TVP Szydło. « Nie może być tak, że oprawcy mają większe uposażenie i praktycznie rzecz biorąc za swoje niecne czyny w ogóle nie zostali ukarani, a ofiary tych ludzi bardzo często na skraju nędzy musiały żyć » – podkreśliła szefowa rządu.
Według premier, przepisy te weszły w życie zbyt późno, a przez 28 lat « stare układy konserwowane przez III RP » przyzwalały na to, żeby osoby związane z aparatem bezpieczeństwa PRL otrzymywały wysokie emerytury.
« Rząd PiS wywiązuje się ze swoich zobowiązań wyborczych również i w tym zakresie, i konsekwentnie krok po kroku zmieniamy wszystkie te patologie, które były utrzymywane przez tyle lat » – powiedziała szefowa rządu.
Beata Szydło zapowiedziała też w TVP, że w najbliższych miesiącach rząd zaprezentuje pakiet rozwiązań, które wsparłyby emerytów i dałyby możliwość podwyższenia świadczeń emerytalnych.
Szefowa rządu zastrzegła, że im dłużej pracujemy, tym wyższe mamy emerytury. Dodała, że największą wartością reformy jest możliwość wyboru.
« Polacy dzisiaj mają wybór. Mogą decydować, czy w wieku 60 lat panie, a 65 lat panowie chcą odejść na emeryturę, czy nie » – powiedziała premier w TVP.
Według premier, największym wyzwaniem stojącym przed polskim rządem, jest podwyższanie emerytur, które – jak przyznała – nie są wysokie.
« Poza normalną waloryzacją, która następuje zgodnie z ustawą, chcemy przygotować też pakiet rozwiązań, które wsparłyby emerytów i dałyby też możliwość, by emerytury były wyższe. Ale to wymaga czasu i doprecyzowania. Myślę, że w najbliższych miesiącach taką ofertę przedstawimy » – zapowiedziała Szydło.
Szefowa rządu była również pytana, czy nowo wprowadzona ustawa o sieci szpitali zlikwiduje kolejki w szpitalnych oddziałach ratunkowych. « To jest oczywiście cel zmian systemowych, które wprowadzamy w służbie zdrowia, ale poza ustawą o sieci szpitali jest jeszcze bardzo ważna przygotowywana ustawa o POZ. Właśnie te dwie ustawy mają doprowadzić do tego, że (…) pacjent będzie miał pełne zabezpieczenie, pełną dostępność do lekarza, że nie będzie kolejek » – powiedziała szefowa rządu. « Oczywiście myślimy już, w przyszłości, o zwiększeniu nakładów (…), bo to jest największe zadanie » – powiedziała premier. Zaznaczyła, że oprócz tego, konieczne jest uszczelnienie systemu, przez m.in. pełną informatyzację.
Szydło zapewniła także, że finanse publiczne są stabilne i bezpieczne. Zapowiedziała, że w najbliższym czasie zaprezentowany zostanie wynik wykorzystania środków unijnych. Premier stwierdziła, że sytuacja polskiego budżetu jest doskonała i zaznaczyła, że nadwyżka budżetowa na koniec sierpnia bieżącego roku wynosiła blisko 5 mld zł. « Pewnie do końca roku te wskaźniki nieco się zmienią, bo właśnie rusza intensywny proces inwestycyjny, ale możemy powiedzieć dzisiaj, że finanse publiczne są stabilne i bezpieczne » – powiedziała szefowa rządu.
Pytana o to, w jakich obszarach najbardziej potrzebne są obecnie inwestycje, odpowiedziała, że « z dużym impetem ruszają inwestycje drogowe i kolejowe ». « To jest ten moment, który również jest bardzo obiecujący, jeżeli chodzi o realizację inwestycji ze środków unijnych w samorządach » – mówiła premier.
Szydło pytana o dobre wyniki PiS w sondażach oceniła, że to wynik realizacji obietnic wyborczych.
« Jesteśmy wiarygodni, pokazaliśmy, że potrafimy dbać o finanse publiczne, że budżet pod naszymi rządami ma się doskonale, walczymy z patologiami, Polacy nam zaufali i nie zawiedliśmy ich zaufania » – powiedział Szydło.
« To nie znaczy, że możemy powiedzieć tak, że nie powinniśmy jeszcze więcej i jeszcze lepiej pracować, dlatego że te zobowiązania, które złożyliśmy – bardzo ambitne zresztą – one wymagają naszej skuteczności i pracy » – dodała szefowa rządu.

Continue reading...