Objęcie przez Mateusza Morawieckiego stanowiska premiera daje szanse na przyspieszenie prac nad projektem Mieszkanie plus – powiedzieli PAP eksperci. Zauważyli, że sukcesu nie da się osiągnąć bez udziału sektora prywatnego.
Jak przyznał dyrektor generalny HRE Think Tank Michał Cebula « objęcie teki premiera przez Mateusza Morawieckiego daje szanse na przyspieszenie prac nad projektem Mieszkanie plus ». Jego zdaniem, Morawiecki jako premier « będzie miał większą łatwość w przerywaniu istniejących blokad na styku różnych urzędów i różnych grup interesów obecnych w przestrzeni publicznej ».
Jak ocenił Cebula, projekt Mieszkanie plus jest « niezwykle istotny społecznie ». « Pozwoli zaspokoić potrzeby mieszkaniowe ludzi, którzy nie mają przy dzisiejszych uwarunkowaniach szans na mieszkanie z rynku komercyjnego » – dodał.
Jak zauważył prezes Grupy Inwest Piotr Hofman, « Mieszkanie plus to ogromne wyzwanie dla nowego rządu, a premier ma obecnie dwa lata, aby ten program uczynić flagowym kołem zamachowym rządu ».
Hofman ocenił, że « tak jak 500 plus to flagowy program wdrożony i realizowany przez premier Beatę Szydło, tak Mieszkanie plus to zadanie dla nowego premiera ». « Taki program nigdy w Polsce nie powstał i jego wielowątkowość może być na kolejne dekady wyznacznikiem sukcesu Morawieckiego. Realizowana Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju pokazuje, z którymi obszarami należy się zmierzyć, aby polska gospodarka dołączyła do światowych liderów i abyśmy wkrótce uzyskali miejsce w G10 » – dodał Hofman.
Także zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich « doświadczenie biznesowe premiera, które zdobywał przez wiele lat i znakomicie wie, jak ważne są przyjazne warunki dla inwestowania, spowoduje, że przepisy dotyczące branży nieruchomości będą tworzyły przyjazne środowisko do inwestowania, a wszystkie sektory gospodarki będą traktowane na równi ».
Związek przypomniał, że budownictwo wielorodzinne oraz tzw. komercyjne odpowiada za znaczącą część PKB w Polsce – łącznie 8,6 proc. « Troską rządu powinno być łamanie barier administracyjnych i biurokratycznych utrudniających realizację mądrej i zrównoważonej polityki mieszkaniowej » – stwierdził PZFD.