Rozbrojenie jądrowe «nie może być nieproporcjonalne» — ocenił Pieskow w wywiadzie dla państwowej telewizji Rossija 1. «Ten element jądrowy ma odmienną kompozycję w USA i w naszym kraju, dlatego jakiekolwiek redukcje symetryczne są tutaj absolutnie niedopuszczalne i nie na miejscu. Mogą doprowadzić do naruszenia podstawowego aspektu — parytetu jądrowego, powstrzymywania nuklearnego» — mówił przedstawiciel Kremla. «Z tego względu raczej nie będzie możliwe, z eksperckiego punktu widzenia, wiązanie w przyszłości kwestii sankcji i kwestii redukcji nuklearnej» — wyjaśnił. Pieskow podkreślił zarazem, że prezydent Rosji Władimir Putin «niejednokrotnie mówił, że kwestia sankcji nie jest tematem naszej agendy».
O potrzebie rozbrojenia nuklearnego mówił jeszcze przed objęciem urzędu prezydent USA Donald Trump w wywiadzie dla dwóch europejskich dzienników. Po jego wypowiedziach szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow ocenił, że nie dopatrzył się w nich oferty rozbrojenia w zamian za uchylenie sankcji wobec Moskwy.
W wywiadzie dla niemieckiego «Bilda» i brytyjskiego «Sunday Timesa» Trump mówił, że w przyszłości okaże się, «czy da się zrobić kilka dobrych interesów (deals) z Rosją»; podkreślił, że należy znacznie zmniejszyć liczbę broni atomowej i ocenił, że Rosji szkodzą sankcje.