Sala Tradycji Kolejnictwa powstaje na dworcu Toruń Główny. Oficjalne otwarcie nastąpi wiosną, ale już teraz można zwiedzić izbę po wcześniejszym umówieniu z kustoszem.
Na miejscu nie brakuje zabytkowych zegarów kolejowych, semaforów, lamp, czy starych biletów.
«Tworzymy to bezinteresownie, sami z siebie. Na razie wystawa nie jest dokończona czy ujęta w jakiekolwiek ramy administracyjne. Będziemy chcieli wiosną umówić się na dyżury, żeby sala była otwarta w określonych godzinach raz lub dwa razy w tygodniu» — powiedział PAP Bogdan Niewczas, który obecnie pełni funkcję kustosza.
Muzeum zlokalizowane jest na dworcu Toruń Główny, który w ostatnich latach zmienił się diametralnie. Po remoncie z peronów zniknęło wiele charakterystycznych elementów. Teraz można je znaleźć w sali tradycji, zlokalizowanej w byłym budynku dworcowej poczty.
Po raz pierwszy chętni mogli zwiedzić — cały czas rozbudowywaną i przygotowywaną ekspozycję — podczas tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
«Mieliśmy przez ok. rok podobną wystawę na stacji Toruń — Kluczyki. Teraz przenieśliśmy się na dworzec główny. Wiele eksponatów sami mieliśmy w domach. Każdy dał to, co zgromadził przez lata. Część przedmiotów podarowali znajomi i przyjaciele.(…) Można w tym miejscu prześledzić zmiany, które zachodziły na polskiej kolei przez dziesięciolecia. Za całym pomysłem stoją tak naprawdę cztery osoby – trzech byłych maszynistów i jeden nadal wykonujący ten zawód» — dodał Niewczas. (PAP)
twi/ drag/