Podczas typowego dnia roboczego w Londynie, samochody użytkowe wykonują średnio 280 000 przejazdów, pokonując łączną odległość 8 milionów mil (13 milionów kilometrów). 75 procent całego drogowego ruchu towarowego stanowią samochody typu van, natomiast w okresach szczytowych w centrum Londynu w ciągu jednej godziny porusza się ponad 7 000 samochodów.- Przejście sektora drogowego transportu towarów na wykorzystanie samochodów niskoemisyjnych będzie miało kluczowe znaczenie w procesie oczyszczania powietrza w Londynie — powiedział Sadiq Khan, burmistrz Londynu. Vany Transit Custom PHEV wykorzystywane w testach w Londynie to zaawansowane modele z możliwością ładowania z sieci elektrycznej, co pozwala na jazdę w trybie zeroemisyjnym. Na pokładzie tych samochodów znajduje się również silnik spalinowy, który jest wykorzystywany podczas dłuższych podróży. Ford jest pierwszym producentem oferującym rozwiązanie PHEV w segmencie samochodów użytkowych. Projekt jest finansowany przez brytyjską organizację rządową Advanced Propulsion Centre.
— Dzięki podjęciu współpracy z naszymi partnerami z Londynu będziemy mogli również przetestować oprogramowanie i rozwiązania telematyczne z ogromnym potencjałem do ograniczania emisji i kosztów podczas eksploatacji w mieście — powiedział Jim Farley, prezes i dyrektor zarządzający, Ford of Europe. Plan koncernu dotyczący pojazdów EV zakłada elektryfikację najbardziej popularnych samochodów użytkowych, SUV-ów oraz modeli o wysokich osiągach, aby uczynić je bardziej wydajnymi i przyjemniejszymi w prowadzeniu.
Flotę dwudziestu testowych modeli Transit Custom PHEV opracowano dzięki wsparciu organizacji Advanced Propulsion Centre w wysokości 4,7 mln funtów. Vany są projektowane i opracowywane w należącym do Forda centrum technicznym w Dunton w Wielkiej Brytanii oraz w centrum Prodrive Advanced Technology w Banbury w Wielkiej Brytanii przy wsparciu programowym ze strony Revolve Technologies. W autach zostanie umieszczony system telematyczny Forda, który pomoże gromadzić dane na temat działania tych pojazdów, generowanych przez nie kosztów oraz ich wydajności ekologicznej, co pozwoli zmaksymalizować pozytywny wpływ samochodów elektrycznych w przyszłości.
Transit Custom PHEV ma zadebiutować na rynku w 2019 roku w ramach wartej 4,5 miliarda dolarów inwestycji Forda w samochody elektryczne realizowanej do roku 2020. Transit Custom PHEV jest jednym z 13 nowych, globalnych samochodów elektrycznych, które firma zamierza wprowadzić do sprzedaży w ciągu najbliższych pięciu lat. Wśród nich znalazły się także: w pełni elektryczny SUV o zasięgu wynoszącym około 480 kilometrów (300 mil), wielkoseryjny samochód autonomiczny zaprojektowany do wykorzystania w zakresie usług związanych z mobilnością, jak wspólne przejazdy (ride sharing) czy transport pasażerski (ride hailing), oferowany w Ameryce Północnej od roku 2021 oraz hybrydowa wersja kultowego modelu Mustang. Ponadto, Ford zawarł porozumienie z kilkoma innymi producentami samochodów w celu stworzenia sieci punktów ładowania o najwyższej mocy przeznaczonej dla samochodów elektrycznych w Europie.