Mężczyzna nie posiada żadnych dokumentów. Deklarował, że pochodzi z Afganistanu i ma 15 lat.
Ukrytego w naczepie jadącej z Serbii ciężarówki imigranta znaleźli w piątek funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej w Olsztynie. Zatrzymany to najprawdopodobniej 15-letni Afgańczyk. Został przekazany Straży Granicznej.
Ryszard Chudy, rzecznik Służby Celno-Skarbowej w Olsztynie, powiedział PAP , że ciężarówka na polskich numerach rejestracyjnych wioząca artykuły spożywcze podjechała do odprawy na parking oddziału celnego w Olsztynie. Tu towar miał zostać po odprawie odebrany przez odbiorcę.
Naczepa samochodu miała przeciętą plandekę, wewnątrz funkcjonariusze znaleźli młodego człowieka.
Nie można się z nim porozumieć z uwagi na barierę językową. Mówi jedynie, że jest uchodźcą z Afganistanu
—powiedział Chudy.
Kierowca ciężarówki, Ukrainiec, twierdzi, że nic nie wiedział o nielegalnym pasażerze. Wyjaśnił, że podczas odprawy na Węgrzech samochód był poddawany kontroli, która nic nie wykazała.
Chłopca przekazano warmińsko-mazurskiej Straży Granicznej. Rzeczniczka tej służby por. Mirosława Aleksandrowicz powiedziała PAP , że zatrzymany deklaruje, iż jest z Afganistanu i ma 15 lat.
Czekamy na lekarza, który oceni jego stan zdrowia i potwierdzi, czy faktycznie jest to osoba nieletnia. Zostanie też wezwany tłumacz po to, żeby dowiedzieć się, skąd i dokąd jechał, bo od tego zależy dalsza procedura
—powiedziała.
Straż Graniczna będzie ustalać tożsamość zatrzymanego. Jeśli cudzoziemiec składał wcześniej w innym kraju UE wniosek o ochronę międzynarodową, to odciski jego linii papilarnych zostały zarejestrowane w systemie +Eurodac+.
Zgodnie z unijnym rozporządzeniem „Dublin III ”, cudzoziemcy są przekazywani do kraju, w którym złożyli pierwsze wnioski o ochronę międzynarodową. Udziela się jej uchodźcom, czyli osobom, którym w ich kraju grozi prześladowanie z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej.
Cudzoziemcy, którzy nie spełniają warunków do nadania im statusu uchodźcy, mogą skorzystać z ochrony uzupełniającej — jeśli powrót do kraju pochodzenia może narazić ich na rzeczywiste ryzyko doznania poważnej krzywdy, jak egzekucja, tortury, nieludzkie traktowanie i przemoc w sytuacji konfliktu zbrojnego.
ann/ PAP