Домой Polish — mix Apel byłych prezydentów ws. polityki europejskiej Polski

Apel byłych prezydentów ws. polityki europejskiej Polski

238
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Apelujemy do polskiego rządu i wszystkich sił politycznych o odpowiedzialną politykę europejską — piszą byli prezydenci Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski w swojej deklaracji, przygotowanej z okazji 60. rocznicy podp
«Wejście naszego kraju do Unii Europejskiej w 2004 r. było urzeczywistnieniem dążeń pokoleń rodaków do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa, poczucia wspólnoty i solidarności» — napisali byli prezydenci. Autorzy listu zaznaczyli, że w przededniu 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich Unia stoi przed wieloma wyzwaniami natury politycznej, ekonomicznej i społecznej. «Na posiedzeniu Rady Europejskiej w Rzymie rozpocznie się ważny etap zmian w Unii Europejskiej. Nie może tam zabraknąć konstruktywnego, uważnie słuchanego głosu naszego kraju» — podkreślili byli prezydenci.
«Głęboko niepokoi nas konfrontacyjna i eurosceptyczna polityka polskiego rządu. Jej konsekwencją może być międzynarodowa marginalizacja Polski oraz samowykluczenie z grona państw decydujących o przyszłości europejskiej integracji» — napisali.
Prezydenci oświadczyli, że po ponad ćwierć wieku «wspólnych, ponadpartyjnych starań na rzecz europejskiego wyboru Polski, (…) Polska to nie głos jednej czy drugiej partii politycznej! «.
«Polacy w swojej zdecydowanej większości chcą silnej, przyjaznej Polski w zjednoczonej Europie. Dlatego, mając na względzie skalę globalnych wyzwań i zagrożeń, które możemy rozwiązać tylko w europejskiej wspólnocie, apelujemy do polskiego rządu i wszystkich sił politycznych o odpowiedzialną politykę europejską» — napisano w liście.
Prezydenci zwrócili się także z apelem do wszystkich przywódców państw Unii Europejskiej «o dalszy rozwój europejskiego projektu w duchu solidarności i współpracy».
Deklaracja «Polska i Polacy na rzecz silnej i zjednoczonej Europy» powstała z inicjatywy Instytutu Lecha Wałęsy, Fundacji Aleksandra Kwaśniewskiego Amicus Europae, Instytutu Bronisława Komorowskiego oraz «InEuropa», nowej proeuropejskiej organizacji.
W sobotę w Rzymie na uroczystym szczycie z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich, które zapoczątkowały integrację europejską, ma zostać przyjęta Deklaracja Rzymska. Ma ona wyznaczyć kierunek dla UE 27 państw — bez Wielkiej Brytanii przygotowującej się do opuszczenia Wspólnoty — na najbliższa dekadę.

Similarity rank: 2.1
Sentiment rank: 2.3