Polska wycofuje się z Eurokorpusu — ustaliło nieoficjalnie RMF FM. Takie informacje miał przekazać stacji jeden z unijnych dyplomatów zajmujących się sprawami obronności.
Minister Macierewicz oficjalnie poinformował swoich kolegów o wycofaniu się z Eurokorpusu — przekazał dyplomata.
Około 120 polskich żołnierzy będzie musiało stopniowo opuścić Eurokorpus. To międzynarodowa struktura utworzona w 1992 roku.
Może kierować siłami liczącymi do 65 000 żołnierzy i wykonywać operacje na potrzeby Unii Europejskiej i NATO. W tym roku Polska miała zostać tzw. krajem ramowym, czyli pełnoprawnym członkiem z prawem do udziału w decyzjach i planowaniu. W 2019 mieliśmy objąć rotacyjne dowodzenia całym Eurokorpusem — czytamy na stronie internetowej RMF FM.
Jak tłumaczą nieoficjalnie polscy rozmówcy wycofanie się z Eurokorpusu spowodowane jest większym zaangażowaniem Polski na wschodniej flance NATO .
Budujemy dodatkowe dowództwa w związku z flanka wschodnią. Chodzi także o koszty. Również z punktu widzenia wojskowego nie było korzyści z naszego udziału w Eurokorpusie — mówi rozmówca RMF FM.
Na takie informacje ostro na Twitterze zareagował poseł Jan Grabiec z PO .
RMF FM podaje, że w krajach należących do Eurokorpusu decyzja szefa MON została odebrana jako policzek. Opuszczenie Eurokorpusu miałoby stawiać pod znakiem wiarygodność polskich zobowiązań i wątpliwości co do chęci Polski w budowanie europejskiej obronności.
Taka rezygnacja jest czymś dziwnym i zaskakującym — powiedział dyplomata dużego unijnego kraju.