Tusk: Będę robić wszystko, żeby bronić polskiego rządu — fakty.interia.pl — Będę robić wszystko, żeby bronić polskiego rządu przed polityczną izolacją w Unii Europejskiej — powiedział Donald Tusk na konferencji prasowej. Były polski premier dziękował na
— Będę robić wszystko, żeby bronić polskiego rządu przed polityczną izolacją w Unii Europejskiej — powiedział Donald Tusk na konferencji prasowej. Były polski premier dziękował na konferencji prasowej po zakończeniu pierwszej części szczytu za zaufanie, którym obdarzyli do szefowie państw i rządów.
Zdjęcie
Donald Tusk / AFP
Przez cały dzień relacjonowaliśmy wydarzenia w Brukseli, zobacz relację na żywo: część I , część II , część III i część IV .
— Jestem niezmiernie wdzięczny za zaufanie. Ale teraz nie jest pora, aby samemu sobie gratulować. Będę pracował ciężko, dla całej Europy, ze wszystkimi państwami bez wyjątku — mówił szef RE. — Będę komunikował się z rządem po polsku — odpowiedział Tusk na jedno z pytań zadane przez dziennikarza o to, w jaki sposób ma zamiar «komunikować się z rządem polskim».
— Ja też jestem człowiekiem emocjonalnym i dlatego emocje jestem w stanie zrozumieć, ale tego, co potrzebujemy dzisiaj, to odpowiedzialny i rozsądny wzgląd polityczny. Mam nadzieję, że jest to jasne dla moich polskich kolegów — dodał. Jak oświadczył, bardzo współczuje Szydło «niewdzięcznej roli, jaka została jej zadana przez lidera jej partii». Jego zdaniem decyzja o jego wyborze na kolejną kadencję w Radzie Europejskiej «jest oczywiście dobra dla Polski, choć nie budzi entuzjazmu polskiego rządu».
«Sądząc po reakcji tysięcy Polaków, choćby na Twitterze, myślę, że bardzo wielu rodaków się ucieszyło z tej decyzji» — powiedział były premier.
Wszystkim krajom członkowskim, zwłaszcza przed dyskusjami o przyszłości UE, ale «szczególnie polskiemu rządowi» dedykował powiedzenie: «uważaj na mosty, które palisz, bo jak ich już nie będzie, nie będziesz mógł ich ponownie przejść».
Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przekonywał podczas konferencji prasowej, że wszystkie reguły podczas reelekcji Tuska były respektowane, tak jak mówią o tym traktaty.
Żartował, że cieszy się, że w nowej siedzibie Rady, w budynku, który nazywa «wieżą Tuska», udało się potwierdzić drugi mandat przewodniczącego Rady Europejskiej. «Pracuję z Donaldem od lat. W naszych nowych rolach od dwóch lat. Jestem bardzo szczęśliwy z jakości naszych relacji, dlatego bardzo się cieszę, że Donald zostanie tutaj jako przewodniczący na kolejne 2,5 roku» — oświadczył Juncker.
Tusk został w czwartek ponownie wybrany na szefa Rady Europejskiej. W trakcie szczytu UE w Brukseli odbyło się głosowanie, w którym — jak poinformowały unijne źródła — przeciw wyborowi Tuska była tylko premier, pozostali unijni przywódcy poparli go.
Szydło mówiła później w przerwie obrad, że nie będzie przyjmować konkluzji z tego szczytu UE, co według niej będzie oznaczać, że «ten szczyt jest nieważny».