Домой Polish — mix Merkel: relacje polsko-niemieckie ważne dla przyszłości Europy

Merkel: relacje polsko-niemieckie ważne dla przyszłości Europy

197
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Znaczenie relacji polsko-niemieckich dla pomyślnego rozwoju całej Europy podkreśliła kanclerz Niemiec Angela Merkel, otwierając w niedzielę wraz z premier Beatą Szydło targi przemysłowe w Hanowerze.
«Nasze dwa kraje łączy dziś znacznie więcej, niż tylko wspólna granica. Rozwinęły się wielorakie relacje pomiędzy obywatelami, w gospodarce, w nauce, i oczywiście też w polityce» — mówiła szefowa niemieckiego rządu podczas uroczystości w centrum kongresowym stolicy Dolnej Saksonii.
«Współpraca naszych krajów w środku Europy ma centralne znaczenie dla rozwoju naszego całego kontynentu. Jako sąsiedzi stoimy przed podobnymi wyzwaniami i staramy się w wielu miejscach rozwiązywać je wspólnie» — powiedziała kanclerz.
Merkel zwróciła uwagę, że chociaż współpraca polsko-niemiecka może dziś wielu obserwatorom wydawać się oczywista, to w obliczu «wielu bolesnych tragicznych rozdziałów» wspólnej historii partnerstwo to «powinno zachować szczególny charakter».
Niemiecka kanclerz przypomniała o historycznych zasługach polskiej Solidarności, która «w istotny sposób» przyczyniła się w latach 80. do upadku żelaznej kurtyny, co utorowało drogę do niemieckiej jedności. «Nigdy tego nie zapomnimy» — zapewniła Merkel.
«Wartości, o które walczyła Solidarność, są nadal aktualne» — powiedziała. Jej zdaniem wolność, demokracja i praworządność to «podstawa pokojowego współżycia w Europie».
Merkel podkreśliła znaczenie relacji gospodarczych. Przypomniała, że Niemcy są od 20 lat najważniejszym partnerem gospodarczym Polski, a Polska jest dla Niemiec najważniejszym partnerem w Europie Środkowej i Wschodniej.
Kanclerz podkreśliła, że polsko-niemieckie obroty handlowe przekroczyły w zeszłym roku po raz pierwszy granicę 100 mld euro. «To godna uwagi wielkość» — zaznaczyła. Wskazała też na zaangażowanie niemieckich inwestorów w Polsce, opiewające na kwotę 26 mld euro.
Mocną stroną Polski jest jakość lokalizacji i innowacyjny przemysł, co widać na targach, w których bierze udział 200 wystawców. «To dwa razy więcej, niż rok wcześniej» — zaznaczyła.
Merkel wyraziła nadzieję, że targi w Hanowerze będą potężnym bodźcem do dalszego rozwoju relacji gospodarczych.
Odnosząc się do problemów gospodarki światowej, Merkel broniła otwartego charakteru handlu. «Mówimy +nie+ izolacji i protekcjonizmowi» — oświadczyła.
Przemawiający wcześniej prezes Federalnego Stowarzyszenia Przemysłu Niemieckiego Dieter Kempf odniósł się do sytuacji wewnętrznej w Polsce.
«Dla nas jako partnerów handlowych jest ważne, by podzielać wspólne istotne europejskie wartości — po tej i po tamtej stronie Odry i Nysy. Dlatego patrzymy z zaniepokojeniem na ograniczanie praworządności; uważamy że wolność prasy i słowa jest nieodzowna dla (istnienia) silnego narodu w kraju uprzemysłowionym, a przede wszystkim dla współgrania przemysłu i społeczeństwa» — powiedział niemiecki przemysłowiec.
«Współpracujmy nadal intensywnie jako filary silnego i wydajnego europejskiego projektu» — zaapelował Kempf do niemieckich i polskich uczestników.

Similarity rank: 8.5
Sentiment rank: 1.7