Домой Polish — mix Terroryści znów uderzyli w sport. Autokar z piłkarzami Borussii nie był ich...

Terroryści znów uderzyli w sport. Autokar z piłkarzami Borussii nie był ich pierwszym celem

143
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Wtorkowy zamach na piłkarzy Borussii Dortmund nie był pierwszym, w którym na celowniku terrorystów znalazło się środowisko sportowe. Tym razem obyło się bez ofiar śmiertelnych — obrażeń doznali hiszpański obrońca Marc Bartra oraz eskortujący klubowy autokar policjant na motocyklu — ale nie zawsze bilans był tak…
Do jednego z najczarniejszych ataków doszło podczas igrzysk w Monachium w 1972 roku. Członkowie terrorystycznej grupy Czarny Wrzesień, walczącej o wyzwolenie Palestyny, uprowadzili, a później pozbawili życia 11 członków izraelskiej ekipy olimpijskiej.
Hiszpańska gazeta «Marca» oraz agencja dpa sporządziły listę najsłynniejszych zamachów, których celem byli sportowcy.
Galeria Przejdź do galerii »
Wybite szyby w autokarze piłkarzy Borussii. Pojazd po eksplozji trzech bomb prawie nie ucierpiał [FOTO]
Krótko po odjeździe autokaru z piłkarzami Borussii spod hotelu w
Dortmundzie, skąd mieli udać się na mecz z AS Monaco w ćwierćfinale Ligi
Mistrzów, w pobliżu pojazdu doszło do trzech eksplozji. W pojeździe
zostały wybite szyby. Szkło raniło w rękę obrońcę niemieckiego klubu, Marca Bartrę.
Zamachy terrorystyczne na sportowców: 1972 rok — na igrzyskach w Monachium zginęło 11 członków izraelskiej ekipy olimpijskiej. Zamachu dokonało terrorystyczne ugrupowanie Czarny Wrzesień, walczące o wyzwolenie Palestyny. 1996 — podczas piłkarskich mistrzostw Europy doszło do potężnej eksplozji w Manchesterze w przeddzień spotkania Rosja — Niemcy. Rannych zostało ok. 200 osób, ale nie było ofiar śmiertelnych, ponieważ na ok. 90 minut przed wybuchem policja została ostrzeżona i ewakuowała kilkadziesiąt tysięcy osób. Bombę podłożyła organizacja IRA, dążąca do odłączenia Irlandii Północnej od Wielkiej Brytanii. 1996 — dwie osoby zginęły, a 111 zostało rannych, w wyniku wybuchu bomby w parku olimpijskim w Atlancie, gdzie odbywały się letnie igrzyska. Eksplozja pozbawiła życia fankę sportu, a przybyły na miejsce turecki kamerzysta zmarł na atak serca. Bombę podłożył amerykański terrorysta Eric Rudolph. 2002 — kilka godzin przed rozpoczęciem meczu piłkarskiej Ligi Mistrzów pomiędzy Realem Madryt a Barceloną, a więc słynnym hiszpańskim El Clasico, doszło do wybuchu samochodu-pułapki pod stadionem Santiago Bernabeu. Rannych zostało 17 osób. Zamachu dokonała organizacja terrorystyczna ETA, walcząca o niepodległość Kraju Basków. 2009 — reprezentacja Sri Lanki w krykiecie została zaatakowana przez 12 uzbrojonych terrorystów w Pakistanie. Obrażenia odniosło sześciu zawodników, natomiast zginęło osiem innych osób, w tym sześciu policjantów. 2010 — w drodze na piłkarski Puchar Narodów Afryki w Angoli ostrzelany został autokar wiozący reprezentację Togo. Śmierć ponieśli asystent trenera, rzecznik prasowy oraz kierowca, osiem innych osób zostało rannych. 2013 — trzy osoby zginęły a 264 zostały ranne po wybuchach dwóch bomb w pobliżu mety 117. edycji maratonu w Bostonie. 2015 — w wyniku serii ataków terrorystycznych w Paryżu śmierć poniosło 130 osób. Jeden z zamachowców-samobójców chciał dostać się na Stade de France, gdzie akurat trwał towarzyski mecz piłkarzy gospodarzy z Niemcami, ale nie został wpuszczony. Do eksplozji doszło nieopodal obiektu, a wybuchy słychać było na trybunach. Obie reprezentacje spędziły noc na stadionie. 2015 — ostrzelano autokar wiozący piłkarzy Fenerbahce Stambuł ze stadionu na lotnisko po wygranym meczu wyjazdowym z Caykurem Rizespor. Kierowca został ranny. 2017 — trzy eksplozje uszkodziły autokar wiozący piłkarzy Borussii Dortmund z hotelu na klubowy stadion przed meczem ćwierćfinału Ligi Mistrzów z AS Monaco. Ranne zostały dwie osoby, w tym hiszpański obrońca BVB Marc Bartra.

Sentiment rank: 0.2