Домой Polish — mix Gowin chwali propozycję MS ws. projektu ustawy o KRS

Gowin chwali propozycję MS ws. projektu ustawy o KRS

432
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Bardzo dobra zmiana — tak informację o tym, że resort sprawiedliwości zaproponuje poprawkę do projektu ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którą kandydatów do KRS będą mogły zgłaszać środowiska prawnicze skomentował na Twitterze wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin.
O tym, że resort sprawiedliwości zamierza w przyszłym tygodniu zgłosić poprawkę do projektu ustawy o KRS powiedział PAP wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł przed rozpoczęciem sobotniego Kongresu Prawników Polskich w Katowicach. «To najlepszy gest otwartości z naszej strony» — mówił.
«Kandydatów do KRS będą zgłaszać środowiska prawnicze» — zapowiada min. Warchoł. «B.dobra zmiana! Sporne już tylko skrócenie kadencji KRS» — napisał na Twitterze Gowin.
Projekt noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa przygotowany przez MS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami — ich następców wybrałby Sejm; dziś tych członków KRS wybierają przedstawiciele sądów. Nad projektem pracuje Sejm, 23 maja zajmie się nim sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka.
9 maja podczas prac nad projektem w Sejmie wiele pytań wywołał zapis projektu, że «stowarzyszenia zrzeszające sędziów mogą przedstawiać marszałkowi Sejmu rekomendacje dotyczące zgłoszenia kandydatów na członka Rady». Opozycja pytała, czy oznacza to możliwość zgłaszania kandydatów do KRS także przez stowarzyszenia sędziowskie. Obecny na posiedzeniu komisji wiceminister Warchoł prosił, by tę sprawę odłożyć na później, co spotkało się z krytyką opozycji.
Sejm przeprowadził pierwsze czytanie rządowego projektu noweli ustawy o KRS w początkach kwietnia. Projekt MS rząd przyjął 7 marca. Przewiduje on m.in. powstanie w KRS dwóch izb oraz wygaszenie, po 30 dniach od wejścia noweli w życie, kadencji jej 15 członków-sędziów; ich następców wybrałby Sejm. Według MS, ma to zobiektywizować tryb wyboru kandydatów, bo dotąd o wyborze członków Rady «decydowały w praktyce sędziowskie elity».
«Uważam, że nie powinno wprowadzać się takich rozwiązań jak wygaszenie kadencji członków KRS przed upływem konstytucyjnego terminu zakończenia tej kadencji» — mówił 5 maja prezydent Andrzej Duda. «Uważam, że to nie jest dobra praktyka, żeby to robić ustawowo» — dodawał.
Obecnie KRS, konstytucyjny organ stojący na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, składa się z 25 członków — 15 sędziów do Rady wybierają przedstawiciele zgromadzeń sędziowskich; należą też do niej I prezes SN, prezes NSA, minister sprawiedliwości, a także 4 posłów i 2 senatorów oraz przedstawiciel prezydenta. Głównym zadaniem Rady jest opiniowanie kandydatów na sędziów (oraz do awansu do sądu wyższego szczebla) i przedstawianie ich do powołania prezydentowi.

Continue reading...