Rząd PiS przedstawił wczoraj na forum ONZ raport o stanie praw człowieka w Polsce. Dokument prezentowała oddelegowana przez ministra Witolda Waszczykowskiego podsekretarz stanu, Renata Szczęch. Państwa członkowskie ONZ zaleciły Polsce wiele zmian dotyczących m.in. poprawienia sytuacji kobiet i osób LGBTQ. Rząd PiS w odpowiedzi…
Polskę reprezentowała przed ONZ wiceminister spraw zagranicznych Renata Szczęch. • fot. msz.gov.pl Anna Dryjańska 10 maja 2017 R ząd PiS przedstawił wczoraj na forum ONZ raport o stanie praw człowieka w Polsce. Dokument prezentowała oddelegowana przez ministra Witolda Waszczykowskiego podsekretarz stanu, Renata Szczęch. Państwa członkowskie ONZ zaleciły Polsce wiele zmian dotyczących m.in. poprawienia sytuacji kobiet i osób LGBTQ. Rząd PiS w odpowiedzi opisywał program 500 plus, a na odsiecz przyszedł mu… Watykan.
To nie pierwszy raz, gdy Polska sprawozdaje się z przestrzegania praw człowieka przed ONZ. Obowiązek złożenia raportu co cztery lata jest realizowany od dawna. Wczoraj jednak po raz pierwszy sprawozdawał się rząd Prawa i Sprawiedliwości. Jego przedstawiciele wysłuchali w Genewie wielu uwag na temat niewystarczającego przestrzegania praw człowieka w Polsce. słucham pani z MSZ sprawozdającej się przed ONZ ws przestrzegania praw człowieka w Polsce i … ręce opadają….500+, 500+, 500+ — Krzysztof Śmiszek (@K_Smiszek) 9 maja 2017 Rekomendacja Szwecji: «Należy zapewnić możliwość przerywania ciąży w publicznym systemie opieki zdrowotnej». #UPR2017PL #UPR27 — Federa (@federapl) 9 maja 2017 Na posiedzeniu ONZ tradycyjnie obecne były polskie organizacje pozarządowe, które jak zwykle przedstawiły własny raport z tego, jak w Polsce wygląda przestrzeganie praw człowieka. Znaną praktyką jest, że rząd przedstawia sytuację w znacznie bardziej optymistyczny sposób, niż przedstawicielki i przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego. Nie inaczej było i tym razem. Rząd PiS chwalił się na przykład ratyfikacją Konwencji antyprzemocowej (dokonaną notabene przez rząd PO-PSL) , choć pod koniec 2016 r. pracował nad jej wypowiedzeniem (pod wpływem opinii publicznej przynajmniej na razie zarzucił ten pomysł) , a prezydent Andrzej Duda publicznie wezwał do łamania prawa zapisanego w Konwencji. #UPR27 states recommend #Poland to implement strategy to combat #violenceagainstWomen &guarantee #reproductiveRights including to #abortion — HRC SECRETARIAT (@UN_HRC) 9 maja 2017 Państwa członkowskie ONZ wskazały Polsce co powinna zmienić, by poprawić przestrzeganie praw człowieka. Wśród rekomendacji znalazły się m.in. wydrukowanie przez rząd PiS zaległych wyroków Trybunału Konstytucyjnego, odstąpienie od ograniczania niezależności mediów i sądownictwa, przeciwdziałanie dyskryminacji kobiet, w tym zapewnienie im realnego dostępu do zabiegu przerwania ciąży, walka z nasilającą się ksenofobią i rasizmem, a także wprowadzenie związków partnerskich. Polska dziś w ONZ: wdrożenie zaleceń Kom. Weneckiej, prawa kobiet, związki partnerskie, rasizm, homofobia. No to rząd ma nad czym pracować.. — Krzysztof Śmiszek (@K_Smiszek) 9 maja 2017 W odpowiedzi na apel państw członkowskich rząd PiS zaczął opisywać program 500 złotych na niektóre dzieci. Kilka państw z zadowoleniem odnotowało zmniejszenie ubóstwa dzieci, ale zaznaczyło jednocześnie, że nie zwalnia to rządu PiS z przestrzegania praw człowieka i prawa jako takiego w innych dziedzinach. Sojusznikiem Polski okazał się Watykan, który poparł brak możliwości formalizacji związków jednopłciowych przez Polki i Polaków. źródło: Wyborcza.pl POLUB NAS NA FACEBOOKU