«Dyskusję zdominował problem bezpieczeństwa, ponieważ wiele państw naszej grupy leży w bliskim sąsiedztwie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego».
Problemy dot. bezpieczeństwa zdominowały wtorkowe rozmowy w Sopocie ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej oraz ośmiu państw nordyckich i bałtyckich. „Nasz sąsiad na wschodzie — Rosja — jest coraz bardziej nieprzewidywalny” — mówił szef norweskiego MSZ Borge Brende.
Spotkanie zorganizowane zostało w formacie V4+ NB8 — z udziałem czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz ośmiu państw nordyckich i bałtyckich — a jego współgospodarzem, obok szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego, był minister spraw zagranicznych Norwegii.
Rozmawialiśmy o wielu sprawach, a dyskusję zdominował problem bezpieczeństwa, ponieważ wiele państw naszej grupy leży w bliskim sąsiedztwie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego
— powiedział szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski na konferencji po spotkaniu. Dodał, że „wiele państw naszej dwunastki odczuwa skutki różnych incydentów, prowokacji ze strony rosyjskiej”.
Cała nasza dwunastka chce żyć w bezpiecznym, stabilnym otoczeniu i rozwijać konstruktywne pokojowe stosunki z naszymi sąsiadami
— podkreślił szef polskiego MSZ .
Minister spraw zagranicznych Norwegii Borge Brende zaznaczył na konferencji, że kraje Grupy Wyszehradzkiej, kraje nordyckie i bałtyckie „mają wiele pozytywnych perspektyw jeśli chodzi o wzmocnienie współpracy”.
Żyjemy teraz w takim świecie, w Europie, gdzie wyzwań jest sporo: nasz sąsiad na wschodzie — Rosja — jest coraz bardziej nieprzewidywalny, problemem jest też migracja
— mówił Brende. Ocenił, że „niestety widzimy tylko wierzchołek góry lodowej”.
Będzie jeszcze więcej wyzwań i z tym należy się liczyć w następnych latach
— dodał.
Szef norweskiej dyplomacji podkreślił, że to właśnie Unia Europejska „powinna dopilnować tego, aby kraje UE nie doznały wojen ani konfliktów”.
Idea Europy to dalsza współpraca w różnych układach, to jest najlepsze możliwe zabezpieczenie i ubezpieczenie dla nas
— dodał.
Waszczykowski poinformował, że rozmowy w Sopocie dotyczyły też spraw europejskich, Brexitu, migracji, reformy UE a także regionalnych programów infrastrukturalnych i transportowych.
Zakładamy, że UE nie powinna być teraz zakładnikiem Brexitu, kryzysu migracyjnego — musimy ją reformować
— powiedział szef polskiej dyplomacji. Dodał, że „jeśli druga gospodarka europejska postanawia wyjść z Europy, to znaczy, że obywatele Wielkiej Brytanii czuli się nieusatysfakcjonowani członkostwem w UE a jeśli tak, to znaczy, że w UE trzeba coś naprawić”.
Czytaj dalej na następnej stronie ===>