Dyrektor Huty Miedzi w Głogowie Andrzej Szydło w poniedziałek straci stanowisko — postanowił prezes KGHM Polska Miedź S. A. Radosław Domagalski-Łabędzki. Uznał on, że impreza, na której nawiązywano do katastrofy smoleńskiej, łamała normy ety
Dymisja to efekt publikacji dziennikarza «Gazety Polskiej Codziennie» z przebiegu tradycyjnej zabawy hutniczej, tzw. Combra Babskiego, zorganizowanego 12 maja 2017 r. z okazji Dnia Hutnika przez Hutę Miedzi w Głogowie. Na zdjęciu opublikowanym na profilu twitterowym dziennikarza widać m.in. hostessy przebrane za stewardessy, które trzymają model samolotu z napisanym na skrzydłach «TU POLEWAJ». «Zarząd spółki jednoznacznie potępia wszelkie próby nawiązywania do katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem w 2010 roku, w której zginęła polska elita narodowa. Należy je uznać za przejaw braku szacunku i powagi wobec tragedii narodowej» — napisał w oświadczeniu przesłanym PAP w sobotę prezes KGHM Polska Miedź SA Radosław Domagalski-Łabędzki.
Wyraził on ubolewanie, «że zachowania niektórych uczestniczek wydarzenia stanowiły złamanie podstawowych norm etycznych obowiązujących w naszej firmie».
«Na takie zachowania nie ma przyzwolenia Zarządu KGHM w związku z czym wyciągnięte zostaną daleko idące konsekwencje personalne. Podjąłem decyzję o odwołaniu ze stanowiska Pana Andrzeja Szydło, Dyrektora Huty Miedzi w Głogowie z dniem 12 czerwca 2017 r.» — napisał prezes KGHM.
«Dołożymy wszelkich starań, aby zachowania godzące w dobre imię naszej firmy nigdy więcej nie powtórzyły się w Polskiej Miedzi» — zapewnił.
KGHM Polska Miedź S. A. to jedna z największych polskich spółek Skarbu Państwa, a także jeden z czołowych producentów miedzi i srebra rafinowanego na świecie. Od lipca 1997 r. akcje KGHM Polska Miedź S. A. notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S. A. Skarb państwa ma 31,79 proc. akcji, pozostali akcjonariusze krajowi i zagraniczni — 68,21 proc. Od października 2016 roku prezesem KGHM jest Radosław Domagalski-Łabędzki.